V Lotyšsku sa začala v utorok fundraisingová kampaň na nákup tureckého útočného bezpilotného lietadla Bayraktar pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Informoval o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na charitatívnu platformu Ziedot.lv.

Na platforme sa uvádza, že za vyzbierané peniaze plánuje ministerstvo obrany Lotyšskej republiky kúpiť dron od Turecka a následne ho darovať Ukrajine.

Eilands a Biriukov

Toto úsilie inicioval lotyšský spevák a televízny moderátor Ralfs Eilands spolu s ukrajinským novinárom Volodymyrom Biriukovom. Vo videu zverejnenom na Facebooku Eilands tvrdí, že teraz má každý obyvateľ Lotyšska príležitosť dokázať svoju podporu Ukrajine a s pomocou Ukrajincov „pozdraviť" ruských „okupantov“.

Biriukov sa poďakoval Lotyšsku za už poskytnutú pomoc a zdôraznil dôležitosť tejto podpory pre ukrajinský ľud.

Päť miliónov eur

Celkovo je potrebné vyzbierať päť miliónov eur na nákup „lotyšského Bayraktaru“. Už v prvých hodinách iniciatívy bolo vyzbieraných 80-tisíc eur.

Lotyšsko nie je jedinou krajinou, ktorej občania sa rozhodli vyjadriť podporu Ukrajine vyzbieraním peňazí na tento dron. Podobné kampane sa už konali v Poľsku, Litve, Nórsku a Kanade.

Lotyši pomáhajú

Z hľadiska hrubého domáceho produktu je Lotyšsko jednou z krajín, ktoré Ukrajine poskytli najväčšiu pomoc. Lotyši dodali Ukrajine zbrane a osobné vybavenie, bezpilotné lietadlá, potraviny, muníciu, protitankové zbrane, protilietadlové strely Stinger, ako aj vrtuľníky Mi-17 a Mi-2.

Ďalšie dôležité správy

KK10 Cyprus - Turecký prieskumný dron, ktorý by mal pomáhať pri hľadaní uhľovodíkov vo východnom Stredomorí, pristál v pondelok 16. decembra 2019 na letisku na rozdelenom ostrove Cyprus. Vláda severnej časti Cypru, ktorá je pod správou Turecka a nie je uznávaná medzinárodným spoločenstvom, v piatok na žiadosť tureckej vlády určila letisko Gečitkale ako základňu pre ozbrojené a neozbrojené bezpilotné zariadenia. FOTO TASR/AP
A Turkish-made Bayraktar TB2 drone is seen shortly after its landing at
Neprehliadnite

Zbierka na dron pre ukrajinskú armádu bola úspešná aj v Poľsku