V okrese Los Angeles momentálne podľa najnovšej štúdie žije 59-tisíc bezdomovcov, z toho v centre tohto veľkomesta ich je 36-tisíc. Medziročne ich počet narástol o 16 percent. Žijú v karavanoch, stanoch, v parkoch, prespávajú pod mostami či v obyčajných škatuliach na ulici.

Až o štvrtinu sa medzi bezdomovcami zvýšil počet mladých ľudí a detí. Niektoré ulice, predovšetkým v štvrti Skid Row, kde sa nachádza najviac ľudí bez domova, sa premenili na stanové mestečká plné špiny a odpadu.

Štatistiky z roku 2018 hovoria, že až polovica všetkých bezdomovcov v USA sa nachádza v piatich štátoch. Ide o New York (17 percent), Floridu (6 percent), Texas (5 percent), Washington (4 percentá) a Kaliforniu, kde žije až 24 percent všetkých amerických bezdomovcov.

Humanitárna kríza

Medzi ľuďmi bez domova sú takí, ktorí kvôli prudkému rastu ceny nájmov prišli o ubytovanie - je to najbežnejší scenár. No sú medzi nimi aj psychicky chorí, zločinci (často z núdze) i rodiny s deťmi a deti bez rodičov. 

Denník The Los Angeles Times otvorene píše o humanitárnej kríze a hygienických podmienkach, ktoré sú porovnateľné s rozvojovými krajinami. Problémom sú odpad, špina, ľudské exkrementy či potkany, ktoré sa v týchto podmienkach rozmnožili.

Začiatkom mesiaca sa hlodavce dostali dokonca na radnicu Los Angeles a na policajnú stanicu, keďže 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa