Súd v Londýne rozhodol, že Caio Marchesani, majiteľ fintech spoločnosti Trans-Fast Remittance, musí byť vydaný do Belgicka, kde čelí obvineniam z prania peňazí prostredníctvom kryptoburzy, informuje agentúra Bloomberg.

Marchesani podľa prokurátorov zhromažďoval obrovské sumy peňazí pre Sergia Roberta De Carvalha, ktorý patril medzi najhľadanejších drogových bossov na svete, kým ho v roku 2022 v Maďarsku nezatkli príslušníci polície. Marchesani je takisto obvinený z riadenia krypto účtov pre Belgičana Flora Bressersa známeho pod prezývkou „rezač prstov“.

Polícii sa Marchesaniho podarilo zatknúť v máji na letisku Heathrow. Podnikateľ má teraz sedem dní na to, aby sa proti rozsudku londýnskeho súdu odvolal. „Nebol som zapojený do prania peňazí z predaja drog pre údajnú organizovanú kriminálnu skupinu,“ uviedol Marchesani vo vyhlásení, ktoré súdu predložil v septembri.

Snahy o vydanie Marchesaniho sú súčasťou rozsiahlejšieho vyšetrovania z roku 2020, k začatiu ktorého došlo po tom, čo holandská vláda zhabala v Rotterdame viac než 12 ton kokaínu v hodnote vyše 260 miliónov eur. Úrady pátrali po jeho pôvode a dopracovali sa až k Bressersovi a De Carvalhovi. Po úspešnom dekódovaní šifrovaných konverzácií sa zamerali hlavne na Marchesaniho.

„Je to bankár, ktorý prijíma peniaze buď v hotovosti, kryptomenách, alebo oboch formách – na tom nezáleží – a premiestňuje ich podľa vôle kriminálnej organizácie, aby zakryl ich pôvod,“ uviedli belgickí prokurátori počas predchádzajúceho súdneho konania.

Ďalšie dôležité správy

Recyklovanie šrotu v Aurubise
Neprehliadnite

Najväčší producent medi v Európe je presvedčený, že sa stal obeťou podvodu za milióny eur