Obrovský rozruch vypukol v uplynulom týždni na London Metal Exchange (LME), čo je najväčší svetový trh na obchodovanie s priemyselnými kovmi. V dôsledku prudkého nárastu ceny niklu sa do vážnych problémov dostala jedna čínska priemyselná spoločnosť. Vedenie burzy jej pomohlo nevídaným krokom, kvôli ktorému sa však teraz búria ostatní obchodníci vrátane veľkých fondov, píše E15.

Problémy spôsobila invázia na Ukrajinu

Problémy na londýnskej burze sa začali v pondelok. Najmä v dôsledku neistej situácie spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajinu a tiež pre špekulácie obchodníkov bol nikel najprv v pondelok drahší o viac ako 60 percent a v utorok sa cena v priebehu niekoľkých hodín až zdvojnásobila. Obvykle pritom ceny niklu stúpajú a klesajú maximálne o jednotky percent denne.

Obchodovanie obnovia na budúci týždeň

Pre prudké zvýšenie burzovej ceny sa do problémov okamžite dostala čínska spoločnosť Tsingshan Holding. Veľký producent niklu sa predajom termínových kontraktov zaisťuje voči kolísanie cien. Hrozili jej mnohomiliardové straty a burza sa obávala, že firma nebude schopná dostať svojim záväzkom. To by spôsobilo veľké finančné problémy aj niektorým menším maklérskym firmám, ktoré pre Tsingshan obchody sprostredkovávali.

Tak sa vedenie LME namiesto toho, aby nechalo Číňanov padnúť, rozhodlo k bezprecedentnému kroku - zrušilo všetky utorkové obchody na trhu s niklom. Jednalo sa o viac ako deväť tisíc transakcií v hodnote okolo štyroch miliárd dolárov. Navyše prvýkrát od roku 1985, keď sa rozpadol kartel na trhu s cínom, pozastavila LME obchodovanie. Obnovené bude najskôr v priebehu budúceho týždňa.

Ďalšie dôležité správy


Sankcie proti Rusku rozvírili hladinu na komoditných trhoch a v európskom bankovom sektore