Britská metropola Londýn v noci na sobotu sprísni opatrenia v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Okrem iného sa zakáže stretávanie členov viacerých domácností vo vnútorných priestoroch, informuje britská stanica SkyNews.

Podľa starostu Londýna Sadiqa Khana v súčasnosti jednoducho neexistuje „žiadna iná možnosť," ako sa pokúsiť obmedziť rastúce šírenie nákazy. Vírus sa podľa neho „rapídne šíri v každej časti" mesta, viaceré londýnske štvrte hlásia v priemere 100 prípadov nákazy na 100 000 obyvateľov. Rastie pritom aj počet hospitalizovaných pacientov.

EBE 25 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová reční na pôde Európskeho parlamentu so svojím prvým prejavom o stave EÚ v Bruseli 16. septembra 2020. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen addresses the plenary during her first State of the Union speech at the European Parliament in Brussels, Wednesday, Sept. 16, 2020. European Commission President Ursula von der Leyen will set out her vision of the future in her first State of the Europe
Neprehliadnite

Európska únia neuzavrie s Britániou dohodu za každú cenu, tvrdí Von der Leyenová

Nikto nechce zavádzať ďalšie obmedzenia, považujeme to však za nevyhnutné, aby sme ochránili obyvateľov Londýna," povedal Khan vo štvrtok mestským poslancom. Zákaz stretávania členov rôznych domácností platí pre všetky vnútorné priestory, verejné aj súkromné. Na verejnosti sa bude môcť zhromažďovať najviac šesť osôb a reštaurácie či puby budú musieť v hlavnom meste zatvárať už o 22.00 h.

Britský premiér Boris Johnson v pondelok predstavil nové odstupňované opatrenia v boji proti koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré na území Anglicka vstúpili do platnosti v stredu. Nový systém má tri stupne: stredný, vysoký a veľmi vysoký. V Londýne bude o soboty platiť druhý stupeň výstrahy.

Veľmi vysoký stupeň je v súčasnosti v platnosti v oblasti mesta Liverpool. Očakáva sa však, že do rovnakej kategórie bude ešte vo štvrtok zaradené aj mesto Manchester a jeho priľahlé oblasti, informuje BBC. Opatrenia by sa mali sprísniť aj v grófstve Essex ležiacom neďaleko Londýna.