Už nie je len tretie najväčšie, ale aj tretie najdrahšie mesto v Európe. Podľa štúdie britského denníka The Telegraph, na ktorú upozornila RTVS, sa tak Londýn zaradil v rebríčku za mestá Zürich a Ženeva.

Drahý výlet

Krajina sa po výstupe z Európskej únie rozhodla zrušiť možnosť nakupovania bez DPH, čo mnohí ekonómovia v tom čase považovali za „gól do vlastnej bránky“. Teraz presadzujú názor, že toto nariadenie zapríčiní úbytok milióna turistov a viac ako troch miliárd libier (približne 3,5 miliardy eur).

Návštevníkov neprekvapí len výrazná zmena v cenách tovaru a služieb. Zvlášť si priplatia aj za ubytovanie, stravu a dopravu. Mnohí preto zvažujú návštevu Londýna a vyberajú si radšej Madrid, Miláno alebo Paríž.

Obnoví sa, ale nevie kedy

Voči kritike zo strany odborníkov sa ohradila napríklad poslankyňa Snemovne lordov Elizabeth Dooceyová. Tá hovorí o rovnakom utrácaní financií návštevníkmi. „Turisti, ktorí cestujú do krajiny, utratia približne rovnaké množstvo peňazí ako v roku 2019. Bohatí turisti zo zámoria, ktorí cestujú do európskych krajín, tu utratia trojnásobne viac,“ dodáva.

Kabinet premiéra Rishiho Sunaka tvrdí, že možnosť nakupovať bez DPH obnoví, a to aj pre občanov Európskej únie. Avšak na otázku kedy, neodpovedal.

„Vláda skúma vplyv tejto schémy na britskú ekonomiku a konzultuje jej opätovné zavedenie s podnikateľmi a ekonómami. Ale aj so spotrebiteľmi a spoločnosťami, ktoré sprostredkúvajú vrátenie DPH,“ spresnila štátna tajomníčka rezortu financií Joanna Pennová.

Aj napriek tomu, že v krajine chýba schéma nakupovania bez DPH, do hlavného mesta by v tomto roku malo prísť viac ako 35 miliónov turistov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Londýn je z pohľadu cestnej dopravy najpreťaženejšie mesto na svete