Medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou sa schyľuje k novému konfliktu v súvislosti s brexitom. Tentokrát ide o peniaze. Brusel totiž požaduje od Londýna celkovo 47,5 miliardy eur za otvorené záväzky z čias, kým bola Británia členom EÚ. Britská vláda však chce zaplatiť menej. „Neuznávame túto sumu,“ cituje agentúra DPA hovorcu britskej vlády.

Británia stále vychádza z výpočtu vo výške 35 až 39 miliárd GBP (40,63 až 45,28 miliardy eur). Podľa hovorcu v prípade údaju EÚ ide o odhad pre interné účtovné účely. „V tejto sume sa napríklad neodzrkadľuje dlh voči Spojenému kráľovstvu. To znižuje sumu, ktorú zaplatíme,“ dodal hovorca.

Naproti tomu Brusel argumentuje, že zúčtovaná suma 47,5 miliardy eur je definitívna. „Kalkulácie sa vykonali v súlade s ustanoveniami zmluvy o ukončení členstva,“ povedal hovorca Európskej komisie (EK). Veľká Británia musí tento rok zaplatiť 6,8 miliardy eur a prvú tranžu už uhradila. EK oficiálne nemá žiadne informácie o tom, že britská strana spochybnila európske kalkulácie.

WA 16 archív Brusel - NA archívnej snímke z 31. augusta 2018 britský minister pre brexit Dominic Raab čaká v sídle EÚ v Bruseli. Raab rezignoval na svoju funkciu vo štvrtok 15. novembra 2018. FOTO TASR/AP   

FILE - In this Friday, Aug. 31, 2018 file photo Britain's Secretary of State for Exiting the European Union Dominic Raab waits at EU headquarters in Brussels. Brexit secretary Dominic Raab resigned his position on Thursday, Nov. 15, 2018. The resignation deals a huge blow to Theresa May's g
Neprehliadnite

Británia už nebude o svojej celistvosti vyjednávať, zmena podľa Raaba musí prísť od EÚ