Regionálni operátori žiadajú ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nominant Sme rodina), aby zopakoval výberové konanie na predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Informovali o tom predstavitelia lokálnych operátorov v utorok na tlačovom brífingu.

Žiadajú v ňom kabinet Igora Matoviča (OĽaNO), aby neschválil Doležalov návrh na nomináciu šéfa regulačného úradu, ktorý minister predložil na schválenie garnitúre už minulý týždeň, ministri však návrh odložili na tento týždeň.

„Sme veľmi znepokojení informáciami o spôsobe výberového konania a jeho priebehu, voči ktorému namietal aj parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti a viaceré stavovské organizácie," uviedol predseda Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) a riaditeľ spoločnosti Uniphone Michal Rybárik.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal počas tlačovej konferencie 100 dní ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala v Bratislave 30. júna 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Predsedom regulačného úradu sa mal stať Ivan Marták, vláda však materiál odložila

Ako tvrdia lokálni operátori, súčasťou výberového konania bol vopred neohlásený písomný test. Jeden z uchádzačov sa ho nezúčastnil, pretože ho považoval za nedôstojný a ľahko manipulovateľný, druhý uchádzač zase tvrdil, že nebolo z výberového konania jasné, či sú podmienky pre všetkých kandidátov rovnaké a výsledky dostal v zalepenej obálke.

Ako dodal Rybárik, vo výberovom konaní nakoniec uspeli dvaja kandidáti, obaja bývalí manažéri najväčších telekomunikačných podnikov. „Keďže nám nie je ľahostajné, akým spôsobom sa bude vyvíjať telekomunikačný trh ďalej a ako bude regulovaný, chceme, aby prebehlo výberové konanie transparentne," dodal Rybárik. Ako upozornil, kandidát, ktorý vyjde z netransparentného výberu môže presadzovať záujmy jednotlivcov.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal počas tlačovej konferencie 100 dní ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala v Bratislave 30. júna 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Rekreačné poukazy sa budú môcť preplácať aj spätne, ubezpečil Doležal

Lokálni operátori opätovne kritizujú aj fakt, že úrad chce prideliť frekvencie na 5G siete na 20 rokov, čo je podľa nich príliš dlhá doba. V otvorenom liste žiadajú vládu aj o to, aby výberu šéfa regulačného úradu venovala mimoriadnu pozornosť najmä preto, aby pri plánovanej opakovanej aukcii na 5G siete nový šéf mohol vykonávať svoju funkciu odborne, eticky a nezávisle.