Ku kontajnerovej lodi Ever Given, ktorá od utorka blokuje Suezský prieplav sa blížia ďalšie dva člny, ktoré majú pomôcť pri jej odťahovaniu. V nedeľu sa plánujú dva pokusy o uvoľnenie. Nádej o uvoľnenie sa však spája najmä s pondelkom, kedy má pod vplyvom jarného prílivu hladina vody stúpnuť až o 45 centimetrov.

Na uvoľnenie vodnej cesty čaká stovky lodí, každý deň oneskorenia znamená vo svetovom obchode stratu takmer 8 miliárd eur.

Vyprosťovanie lode Ever Given
Neprehliadnite

V Suezskom prieplave sa opäť snažia uvoľniť kontajnerovú loď Ever Given

Okrem viditeľných aktivít bagrov a ťažných člnov sa mnoho deje aj v pozadí. Odborníci sledujú stabilitu lode a vytvárajú počítačové modely, aby sa zabránilo poškodeniu obrieho plavidla. Jedným z odborníkov je aj Nick Sloane z Juhoafrickej republiky, ktorý viedol záchranné operácie parníku Costa Concordia, ktorý v roku 2012 uviazol na talianskom pobreží. Skúma sa aj stav dna prieplavu, ktorý zrejme Ever Given poškodila, takže to môže sťažiť podmienky plavby ďalším lodiam.

Ever Given, dlhá 400 metrov, sa zakliesnila medzi protiľahlé brehy prieplavu a ako experti poukázali, jej predok a zadok sa dostali do pozícií, s ktorými sa pri stavbe plavidla nepočítalo. Kýl je citlivý na tlak a môžu v ňom vnikať praskliny. Trup plavidla skúmajú potápači a zatiaľ žiadne poškodenie neobjavili.