Manuál pre prípad vojny, rozpísaný na 75 stranách, bol vydaný v množstve desiatok tisíc výtlačkov. Vláda takisto informovala o zriadení špeciálnej telefónnej linky, na ktorej môžu litovskí občania udať kohokoľvek, na koho majú podozrenie, že robí špionáž.

Vzťahy Ruska s bývalými pobaltskými sovietskymi republikami Litvou, Lotyšskom a Estónskom sa výrazne zhoršili od roku 2014. Stalo sa tak po tom, čo Rusko anektovalo Krym a podporilo, skryto a vojensky, proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Ide už o tretiu brožúru, ktorú litovské ministerstvo obrany doposiaľ vydalo. Tá najnovšia má však podľa portálu BBC omnoho vážnejší charakter než obe predchádzajúce. Zahrňuje napríklad pokyny, ako si všímať ruské tanky, muníciu aj míny rovnako ako rady pre prežitie vo voľnej prírode.

„Je veľmi dôležité, aby civilné obyvateľstvo bolo bdelé a aby bolo odhodlané klásť odpor. Ak sú tieto prvky silné, agresor má problémy s prípravou prostredia pre vojenskú intervenciu,“ uvádza sa napríklad v príručke.

Litva, rovnako ako Lotyšsko a Estónsko, vstúpila v roku 2004 do NATO. Aliancia plánuje, že do týchto krajín pošle viac vojakov, aby zmiernila obavy týchto krajín z ruskej invázie.