Litva v súlade so sankciami Európskej únie rozšírila obmedzenia na prevoz tovaru cez svoje územie do ruskej kaliningradskej enklávy, informovala o tom agentúra Reuters. Opatrenie sa vzťahuje na alkohol, cement alebo drevo, uviedol hovorca litovskej colnej správy.

Opatrenia vychádzajú z protiruských sakncií

Obmedzenie prepravy ďalších druhov tovaru do ruskej oblasti pri Baltskom mori podľa litovských médií zodpovedá sankčnému balíku EÚ, ktorý členské štáty prijali 8. apríla v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Tranzit tovaru do Kaliningradskej oblasti je predmetom diplomatických sporov medzi Moskvou a Vilniusom. Litva minulý mesiac zakázala cez svoje územie prepravovať tovar do ruskej enklávy, na ktorý sa vzťahujú protiruské sankcie európskeho bloku. Rusko obmedzenie tranzitu označuje za blokádu a už skôr Vilnius varovalo, že podnikne tvrdé odvetné opatrenia.

Pozemná preprava nie je zakázaná 

Litovské ministerstvo zahraničia na svojich stránkach podľa spravodajského serveru Delfi zdôraznilo, že pozemná doprava medzi Kaliningradskou oblasťou a iným ruským územím nie je zablokovaná.

„Preprava ľudí a tovarov, ktoré nepodliehajú sankciám EÚ, pokračuje. Litva na túto prepravu neuvalila žiadne jednostranné, individuálne alebo dodatočné sankcie," uviedlo ministerstvo.

Kaliningradská oblasť vkliesnená medzi Poľsko a Litvu, dostáva dodávky tovaru z Ruska po železnici a po ceste cez litovské územie. S ostatnými časťami Ruska má ale tiež námorné spojenie.

Ďalšie dôležité správy

WA 45 Kaliningrad - Nákladné vlaky stoja na železničnej stanici v Kaliningrade v utorok 21. júna 2022. V sobotu 18. júna vstúpil do platnosti zákaz prepravy tovaru cez územie Litvy do susednej Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruskou exklávou. Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ. Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza medzi Poľskom a Litvou - členskými štátmi EÚ a NATO -, dostáva dodávky z Ruska železnicou a plynovodom cez územie Litvy. Exklávu, kde sídli veliteľstvo ruskej
Neprehliadnite

Rusko varovalo Litvu a EÚ pred tvrdými opatreniami týkajúcimi sa Kaliningradu