Po Novom roku začnú na Slovensku platiť vládne opatrenia, ktoré zvýšia ceny pohonných látok. "Benzíny zdražejú od pondelka 3. januára 2011 na čerpacích staniciach najčastejšie o 0,065 eura za liter a nafta o 0,06 eura za liter," informoval dnes internetový portál natankuj.sk.

Rast DPH z 19 % na 20 %, zrušenie daňového zvýhodnenia biopalív a zavedenie príspevku na núdzové zásoby ropy tak priemerné ceny pohonných látok zdvihnú. Najpredávanejší 95-oktánový benzín bude stáť od budúceho roka v priemere takmer 1,390 eura/l a nafta 1,265 eura/l. Ceny benzínov sa tak po zdražení dostanú na historicky najvyššie úrovne. LPG bude od budúceho roku drahší približne o 0,099 eura/l a CNG približne o 0,20 eura za kilogram.

Najväčšia hrozba palivovej turistiky sa podľa natankuj.sk objaví na severe Slovenska, kde budú najmä ceny benzínov výrazne drahšie v porovnaní s cenami v Poľsku, miestami aj viac ako o 0,15 eura za liter. V prípade nafty bude rozdiel dosahovať aj vyše 0,10 eura za liter.

"Natrafiť na lacnejšie pohonné látky v Maďarsku a Česku nebude také jednoduché. A ani benzíny v Rakúsku nebudú oveľa výhodnejšie, keďže aj tam sa vláda postarala o novoročné zdražovanie," dodal internetový portál.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com