List zverejnil Denník N. Upozorňuje na zastrašovanie daňových kontrolórok špičkami finančnej správy a aj na fakt, že daniari mohli proti zamietnutiu vyšetrovateľky o vyšetrení celého prípadu podať sťažnosť a otvoriť ho tak predsa len už pred dvomi rokmi.

Prípad sa riešil v roku 2012, keď daniari preverovali vratku DPH, o ktorú si Bašternáková firma BL-202 zažiadala od štátu a v roku 2014, keď podnet od daňových kriminalistov (KUFS) zamietla vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry (NaKA). Prezident finančnej správy František Imrecze informácie v liste označil v stredu za nepravdivé a absurdné, postup daniarov ale dal preveriť daňovej inšpekcii.

Od L. Bašternáka si prenajíma byt v luxusnom komplexe Bonaparte premiér Robert Fico. Byt od neho v rovnakej stavbe kúpil aj exminister dopravy Ján Počiatek. TREND a Denník N o celej kauze informovali v polovici marca.

Po zverejnení kauzy sa jej vyšetrovanie obnovilo. Vo veci koná rovnaká vyšetrovateľka NaKA, ktorá vyšetrovanie v polovici roku 2014 odmietla.

„Podľa našich operatívnych informácií bol na kontrolórky Ing. Petru Hanzelovú a Ing. Danielu Slobodovú vyvíjaný nátlak zo strany vedenia Finančnej správy, konkrétne Ing. Danielom Čechom – generálny riaditeľ sekcie daňovej a colnej a Ing. Františkom Imreczem – prezident Finančnej správy, aby predmetná daňová kontrola skončila bez nálezu, teda v podstate v poriadku. Za odmenu bola potom pani Slobodová vymenovaná za vedúcu oddelenia daňových kontrol na DÚ Bratislava,” cituje z listu Denník N.

Tieto kontrolórky v rámci daňovej kontroly v roku 2012 preverovali vratku DPH, ktorú si z dôvodu kúpy siedmich bytov za spolu 12 miliónov eur nárokovala firma BL-202. Následne sa ale vyjadrovali aj pre vyšetrovateľku Národnej kriminálnej agentúry v roku 2014.

F. Imrecze obvinenia z nátlaku odmietol. Ako uviedol, on nastúpil na finančnú správu 9. mája 2012, teda dva týždne pred spustením kontroly. Generálny riaditeľ daňovej a colnej sekcie Daniel Čech k daniarom nastúpil až po jej skončení.

Sťažnosť voči stopke

K obvineniam, že napriek možnosti podať sťažnosť voči stopke od vyšetrovateľky KUFS tak neurobil, aj keď exzamestnankyňa v liste píše, že sťažnosť odoslali na riaditeľstvo KUFSu, F. Imrecze uviedol, že vie o tom, že na podanie sťažnosti „boli rôzne názory“, vec dal prešetriť, ale odmietol, že by so stopnutím mal niečo spoločné. Na otázku, čo si myslí o vyplatení vratky DPH, kde si daňové kontrolórky nepreverili, či druhá strana obchodu (firma rent and Wash) DPH z predajnej ceny aj reálne odviedla, uviedol, že „si nemyslí vôbec nič“.

Podľa dokumentov, ktoré exzamestnankyňa médiám poslala, predávajúca firma reálne na DPH za dané obdobie zaplatila len okolo 6-tisíc eur. Štátu tak reálne vyplatením vratky vznikla škoda takmer dva milióny eur.

Prípad začali koncom roka 2013 preverovať daňoví kriminalisti v Trenčíne kvôli preverovaniu Borisa Ďurošku v kauze minerálne oleje. B. Ďuroška prevzal po L. Bašternákovi firmu BL-202. Krajská prokuratúra v Trnave aj Krajský súd v Trnave Denníku N potvrdili, že B. Ďuroška je vo väzbe.

V čase, keď mohli daňoví kriminalisti podať sťažnosť voči odmietnutiu NaKA, sa vymenil ich riaditeľ. Nový následne reorganizoval celý kriminálny úrad daniarov s tým, že podľa informácií TRENDU väčšinu ľudí z trenčianskej jednotky prevelil alebo odišli na vlastnú žiadosť.

Patrícia Macíková, hovorkyňa Finančnej správy k tomuto TRENDu ešte v marci uviedla, že postupovali podľa legislatívy, ktorá im umožňuje pri organizačnej zmene colníkov previesť aj na inú funkciu do iného miesta výkonu alebo dokonca na iný orgán štátnej správy súvisiaci s colníctvom. Dodala, že pracovníci z Trenčína boli preložení aj na „iné orgány štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva, nielen na úrad Michalovce“. U daňových kriminalistov aktuálne pracuje okolo 250 ľudí.

Rovnaká vyšetrovateľka

Na otázky Denníka N, prečo prípad vyšetruje rovnaká vyšetrovateľka, ktorá ho už raz odmietla, hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová reagovala: „Úrad špeciálnej prokuratúry nedisponoval touto informáciou.”

„Organizácia práce a činnosti policajtov je internou záležitosťou policajného zboru, ktorú nebudeme riešiť prostredníctvom médií,” odpísalo pre denník policajné prezídium.

Poslanec hnutia Obyčajní ľudia Daniel Lipšic ku kauze uviedol, že ju zodpovední zamietli preto, lebo „podozrivým je Ladislav Bašternák, blízky priateľ a pravdepodobne biely kôň Roberta Fica“.

Dodal, že v situácii, ak sú nefunkčné orgány činné v trestnom konaní, „jediné možné riešenie je cez zverejňovanie káuz, a to formou zriadení vyšetrovacích výborov parlamentu“.

Opoziční poslanci preto chcú navrhnúť, aby tretina parlamentu – 50 poslancov mohla zriadiť vyšetrovací výbor v prípade verejného záujmu s paritným, teda rovnocenným zastúpením koalície aj opozície.

Už dávnejšie navrhli opoziční poslanci v súvislosti s touto kauzou vypočutie zodpovedných v parlamentných výboroch. F. Imrecze v stredu vyhlásil, že všetky informácie je pripravený pred poslancami vysvetliť.