Nasadenie nových jednotiek Severoatlantickej aliancie v krajinách jej východného krídla je v záujme českej bezpečnosti a Česko by sa na ňom malo podieľať. Po svojom prvom rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom to v Bruseli povedal minister zahraničných vecí ČR Jan Lipavský.

Zvažujú ďalšiu pomoc Ukrajine

Aliancia podľa neho zostáva jednotná v odmietnutí ruských požiadaviek, ktoré ohrozujú aj českú suverenitu. Česká vláda zvažuje, že po zaslaní delostreleckej munície poskytne Ukrajine ešte ďalšiu pomoc, povedal aj Lipavský.

Jednotky NATO aj na Slovensku

Šéf českej diplomacie rokoval v centrále NATO najmä o napätí medzi Ruskom a Ukrajinou. Západ sa obáva, že Rusko využije 100-tisíc vojakov pripravených pri ukrajinských hraniciach na napadnutie susedného štátu a chce inváziu odvrátiť konaním. NATO však zároveň v snahe podporiť vlastnú bezpečnosť posilňuje vojenskú prítomnosť na svojom východnom krídle a podľa dnešného vyjadrenia slovenského ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka zvažuje aj nasadenie jednotiek na Slovensku.

V prospech bezpečnosti Česka

„Vytvorenie takýchto útvarov a hlavne dodanie reálnych vojenských kapacít by bolo v prospech bezpečnosti Českej republiky," povedal po rokovaní so Stoltenbergom Lipavský.

„Verím, že Česká republika nájde dostatočne silný príspevok do posilňovania už existujúcich štruktúr," doplnil s tým, že o konkrétnej podobe tohto zapojenia sa ešte len bude v Česku diskutovať.

Dôležitosť jednoty

So Stoltenbergom hovoril aj o dôležitosti jednoty aliancie vo vzťahu k Rusku. Spojené štáty aj NATO v stredu písomne ​​odmietli ruské požiadavky zavrieť Ukrajine dvere do NATO a stiahnuť sily z postkomunistických krajín.

„Jednoznačne sme odmietli, že nám niekto bude určovať, koho si smieme na svoje územie pozvať a koho nie," vyhlásil minister. Zdôraznil pritom, že najlepšie riešenie napätej situácie vidí NATO stále v diplomatických rokovaniach.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas mimoriadneho zasadnutia Zahraničného výboru NR SR v Bratislave vo štvrtok 27. januára 2022. Zvolal ho jeho predseda Marián Kéry (Smer-SD). Šéf slovenskej diplomacie má na výbore informovať o stupňujúcom sa napätí na ukrajinsko-ruskej hranici a súvisiacich rokovaniach Bezpečnostnej rady SR. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Severoatlantická aliancia nevylučuje nasadenie jednotiek aj na Slovensku