České dráhy podpísali s konzorciom Siemens Mobility-Škoda Transporation rámcovú zmluvu na dodávku 180 supermoderných expresných vozňov za 12,5 miliardy Kč (vyše 480 miliónov eur). Konzorcium dodá pre České dráhy až 180 vozňov tvoriacich 20 deväťvozňových súprav s kapacitou 555 miest na sedenie a najvyššou prevádzkovou rýchlosťou až 230 km/h.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi pred 57. rokovaním vlády SR v Bratislave 7. decembra 2020. FOTO TASR -Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Železničnú trať z Čadce do ČR zmodernizujeme, tvrdí Doležal

S ich nasadením prepravca počíta postupne v rokoch 2024 až 2026 na linkách z Prahy cez Ústí nad Labem do Hamburgu či cez Brno do Budapešti a Viedne. Budú teda obsluhovať aj linky z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Budapešti.„Vážime si fakt, že sa budeme podieľať na významnom projekte, ktorý prinesie zásadný rast kvality cestovania na českej i medzinárodnej železnici," povedal Petr Brzezina, predseda predstavenstva skupiny Škoda Transportation.

Vozne budú disponovať Wi-Fi pripojením, miestami na kočíky či bezdrôtovými nabíjačkami mobilných telefónov v 1. triede. „Súpravy budú vybavené najmodernejšími prvkami na súčasnom európskom trhu a ponúknu cestujúcim najvyšší komfort. Počítame s nimi na medzištátnych diaľkových linkách Praha - Ústí nad Labem - Berlín - Hamburg, Praha - Brno - Budapešť a Praha - Brno - Viedeň - Graz - Villach. Už v prvých rokoch prevádzky vlaky využijú svoju maximálnu rýchlosť práve v úseku medzi Berlínom a Hamburgom, doplnil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČD Ivan Bednárik.