„Podporte vznik prvej vakcíny na svete proti koronavírusu.“ Takto lákala investorov slovenská firma Covidax ešte koncom minulého roka. V pozadí firmy figuruje aj známy finančník Mário Hoffmann. Firma dokonca spustila crowdfundingovú kampaň, do ktorej sa zapojilo vyše 200 investorov, ktorých celkový príspevok dosiahol hodnotu jeden milión eur.

Investorom však  na začiatku ponúkali akcie za 40 miliónov eur, o rizikách poctivo informovali vopred. Štandardný prístup, ktorý obletel svet, no senzácia sa nekoná. Firma Axon Neuroscience upúšťa od priority vyvinúť vakcínu proti covidu-19. Dôvod? Nedostatočná podpora štátu a konkurencia, ktorá zmietla trh.

„Naša vakcína ACvac1 je unikátna, pretože obsahuje iba funkčne dôležité časti proteínu vírusu. Vakcína tak znižuje množstvo negatívnych vedľajších účinkov a stimuluje imunitný systém,“ píše sa ešte dnes na stránkach firmy. V skutočnosti to vyzerá tak, že vakcína je minulosťou, aj keď firma chce vývoj dotiahnuť.

Na obzore má však ďalší cieľ. Liek proti covid-19. Veľmi podobná situácia, ako s vakcínou, ktorá tiež môže dopadnúť fiaskom. Nie, že by sme slovenským firmám nemali fandiť, práve naopak.

Na snímke je Michal Fresser, CEO AXON Neurosience.
Zdroj: MATEJ KALINA
Na snímke je Michal Fresser, CEO AXON Neurosience.

Liek alebo fiasko?

Axon Neuroscience vyvíja, ako jedna z mála firiem na svete, vakcínu proti Alzheimmerovej chorobe a jej klinické skúšky sú viac než výborné. Patria tak k lídrom v tejto oblasti. Na druhej strane vyznieva vývoj inhalačného lieku proti covid-19 ako ďalší rozmar firmy, ktorej síce nevyšla vakcína, ale skúsi aspoň liek.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa