Rusko a Čína sú vnímané ako hrozba pre záujmy spojencov zo Severoatlantickej aliancie. Pred začiatkom summitu NATO v Bruseli to uviedli prezidenti a premiéri viacerých členských krajín tohto zoskupenia.

Aktivity v Juhočínskom mori

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg upriamil pozornosť na vojenské aktivity Pekingu v Juhočínskom mori či na čínsku globálnu stratégiu investícií do kľúčovej infraštruktúry iných krajín, čomu sa podľa neho musia spojenci brániť spoločne.

,,Čína sa k nám približuje. Vidíme ju v kyberpriestore, v Afrike, v Arktíde. Vidíme tiež, že Čína vo veľkej miere investuje do našej vlastnej kritickej infraštruktúry a snaží sa ju ovládať," vyhlásil Stoltenberg.

JB 32 Brusel - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas videokonferencie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí a obrany v Bruseli 1. júna 2021. FOTO TASR/AP

NATO Secretary General Jens Stoltenberg chairs on on-line meeting of NATO Foreign Ministers at NATO headquarters in Brussels, Tuesday, June 1, 2021. (Johanna Geron, Pool via AP)
Neprehliadnite

Stoltenberg: NATO potrebuje dôraznejšiu politiku k Číne, má druhý najväčší rozpočet na obranu

Podľa jeho slov je spolupráca s Čínou nevyhnutná v otázkach, ako sú globálna kontrola zbraní a boj proti klimatickým zmenám.

Varoval však pred postupujúcou vojenskou expanziou Číny, ktorá podľa neho intenzívne investuje do nových vojenských kapacít vrátane jadrových zbraní a pokročilých zbraňových systémov. Ide pritom o mocnosť, ktorá nezdieľa hodnoty NATO v oblasti rešpektovania ľudských práv a demokratických princípov, pripomenul Stoltenberg.

Reakcie na kroky Pekingu

V podobnom duchu sa vyjadrila aj nórska premiérka Erna Solbergová, ktorá označila za dôležité, aby sa NATO ozvalo vždy, keď nesúhlasí s krokmi Číny.

Kanadský premiér Justin Trudeau uviedol, že už je najvyšší čas, aby Aliancia upriamila pozornosť na kroky Pekingu a spoločne na ne reagovala.

Čaputová
Neprehliadnite

Summit NATO je v záujme obrany našich občanov, vyhlásila Čaputová

Britský premiér Boris Johnson v tejto súvislosti zdôraznil, že nikto v NATO nechce "studenú vojnu" s Čínou, ale vyslovil sa za nový strategický prístup spojencov k tejto veľmoci.

Poľsko a pobaltské krajiny pred summitom upozorňovali skôr na hrozby prichádzajúce z Ruska. Poľský prezident Andrzej Duda v Bruseli zdôraznil význam prítomnosti NATO vo východnej Európe a vyjadril nádej, že dôjde ešte k jej ďalšiemu posilneniu. Duda o tejto otázke hovoril aj počas bilaterálnych rozhovorov s americkým prezidentom Joeom Bidenom a britským premiérom Borisom Johnsonom.

Demokracie musia držať pohromade

Separátne rokovania s Bidenom mali aj lídri Estónska, Litvy a Lotyšska. ,,V nepokojných časoch musia demokracie držať pohromade," uviedol po tomto stretnutí litovský prezident Gitanas Nausėda na Twitteri.

Vyslovil sa tiež za posilnenie prítomnosti NATO na východnom krídle aliancie, ako aj za väčšiu podporu pre prístupové ambície Ukrajiny a Gruzínska. ,,Vidíme ďalšie hrozby prichádzajúce z východu, ktoré súvisia s agresívnym správaním Ruska a nedávno aj Bieloruska," upozornil Nausėda. Podľa jeho slov je badateľné úsilie Ruska ,,o prehltnutie" Bieloruska, čo označil za ,,veľmi nebezpečný vývoj".

Podľa vyhlásenia Bieleho domu Biden na stretnutí s pobaltskými lídrami ,,zdôraznil silnú americkú podporu" pre zaistenie ich bezpečnosti, píše agentúra AP.