Európski lídri sa v prvý deň summitu vo Versailles zhodli na jasnej ceste Ukrajiny k členstvu v Európskej únii. Povedala to v piatok estónska premiérka Kaja Kallasová.

Predstavitelia členských krajín eurobloku však nedosiahli konsenzus o zrýchlenom procese rozšírenia EÚ o Ukrajinu, ako to žiadali pobaltské štáty, Slovensko či Poľsko.

Zrýchlený proces začatý nebol

,,Nechceli začať zrýchlený proces, keď tam (na Ukrajine) práve zúri vojna a ľudia sa nemôžu venovať iným veciam," vysvetlila Kallasová s tým, že najdôležitejšia je skutočnosť, že Európska rada uznala európske ambície a európsku voľbu zo strany Ukrajiny.

Litovský prezident Gitanas Nauséda vyjadril sklamanie nad tým, že Ukrajina zatiaľ nezíska štatút kandidátskej krajiny. ,,Mohli sme urobiť viac... som trochu sklamaný, ale ideme dopredu," vysvetlil Nauséda s tým, že EÚ aspoň vyslala Ukrajine jasný signál, že je pripravená pokračovať v procese jej integrácie.

Litovský líder tiež podporil zníženie energetickej závislosti od Ruska, pričom zdôraznil, že jeho krajina je pomerne odolná voči prípadnej energetickej kríze, pretože ,,sme nemali o Rusku žiadne ilúzie... a nie sme závislí od ruskej ropy". Pripomenul však, že Litva je stále napojená na ruskú elektrickú sieť z čias Sovietskeho zväzu a odpojenie sa od nej do roku 2025 je momentálne najvyššou prioritou.

Veľmi ťažké diskusie

Štvrtkové diskusie boli podľa lotyšského premiéra Krišjánisa Kariňša ,,veľmi ťažké", všetci účastníci sú však jednotní v tom, že chcú pomôcť Ukrajine. ,,Ukrajina má dvere (do EÚ) otvorené," povedal. ,,Európska rada uznala európske ambície a európsku voľbu zo strany Ukrajiny, ako sa uvádza v dohode o pridružení," píše sa vo vyhlásení hláv štátov alebo predsedov vlád zasadajúcich vo Versailles.

Na summite počas celej diskusie podľa premiéra SR Eduarda Hegera ,,panovala veľmi silná jednota" všetkých lídrov členských krajín v tom, že ,,Ukrajina je súčasťou európskej rodiny". Premiér pripomenul, že za Slovensko priniesol rozpracovaný návrh, ako pomôcť Ukrajine postaviť sa po vojne na nohy a stať sa plnohodnotným členským štátom. S týmto návrhom bude podľa jeho slov teraz pracovať Európska komisia.

Ďalšie dôležité správy

WA 4 Brusel - Europoslankyňa drží transparent s nápisom Stojíme za Ukrajinou počas mimoriadneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Bruseli v utorok 1. marca 2022. Eurposlanci sa budú zaoberať ruskou inváziou na Ukrajine. K zákonodarcom sa prostredníctvom internetu pripojí aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vystúpia aj predseda Európskej rady Charles Michel či šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. FOTO TASR/AP  

A Member of European Parliament holds a sign in support of Ukra
Neprehliadnite

Ukrajina žiada o vstup do Európskej únie. Máme problém