Británia a Európska únia dosiahli dohodu o úprave vzájomných vzťahov, ktorá by mala zabrániť hroziacemu brexitu.

Na svojom twitterovom účte to v piatok večer napísala litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, informovala agentúra DPA.

"Dohoda #UKinEU dosiahnutá. Dráma skončila," napísala litovská prezidentka.

Agreement #UKinEU done. Drama over.

— Dalia Grybauskaitė (@Grybauskaite_LT) February 19, 2016

Diplomatické zdroje krátko predtým uviedli, že šéf Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker predložili v piatok večer konečný kompromisný návrh dohody o úprave vzťahov medzi Britániou a EÚ.

Návrh bol predložený po tom, ako lídri EÚ zhromaždení na summite EÚ v Bruseli obnovili oficiálne spoločné rokovania o požiadavkách Británie.

Predtým strávili väčšinu dňa neformálnymi diskusiami v menších skupinách.

Finálny návrh predložený D. Tuskom a J.C. Junckerom bol "veľmi férový a vyvážený", uviedol pre DPA zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. 

Deal. Unanimous support for new settlement for #UKinEU

— Donald Tusk (@eucopresident) February 19, 2016

"Vyjednal som dohodu, ktorá dáva Veľkej Británii špeciálny štatút v rámci Európskej únie," napísal na Twitteri britský premiér David Cameron po rokovaní a uviedol, že text dohody v sobotu predloží kabinetu. Nové nastavenie vzťahov s EÚ sľúbil Britom vyjednať pred tým, než v krajine vyhlási referendum o zotrvaní v únii.

I have negotiated a deal to give the UK special status in the EU. I will be recommending it to Cabinet tomorrow. Press conference shortly.

— David Cameron (@David_Cameron) February 19, 2016

Jeho cieľom bolo dosiahnuť dohodu o efektívnejšej, akcieschopnejšej a byrokraciou menej zaťaženej EÚ, v ktorej nemajú všetky krajiny povinnosť sa ďalej a hlbšie integrovať rovnakým spôsobom.

Aktualizované 20. februára 2016 o 8:45

Londýn nikdy neprijme euro

D. Cameron v piatok uzatvorenú dohodu o úprave vzťahov Veľkej Británie s EÚ považuje za dostatočný dôvod, aby pred referendom presadzoval zotrvanie krajiny v únii, povedal to britský premiér novinárom krátko po tom, čo sa lídri všetkých 28 krajín zhodli na novom nastavení vzťahov bloku a ostrovného kráľovstva.

Presný dátum konania referenda o zotrvaní krajiny v EÚ zatiaľ neoznámil. V minulosti sa špekulovalo o 23. júni.

Veľká Británia sa podľa D. Camerona na základe dohody nikdy nestane súčasťou „európskeho superštátu“, čo mu umožní výnimka z dojednania o „stále tesnejšej únii“. Pre migrantov z EÚ budú platiť nové tvrdšie podmienky pre prístup k britskému sociálnemu systému, Veľká Británia nikdy neprijme euro a dohodnuté podmienky zaistí takisto zásadnú ochranu britského hospodárstva, uviedol britský premiér.

Okrem toho zdôraznil, že piatková dohoda bude právne záväzná a že jej zmena či zrušenie bude podliehať súhlasu všetkých krajín EÚ, vrátane Veľkej Británie. „Myslím, že je to dostatočné na to, aby som mohol odporučiť, aby Spojené kráľovstvo zostalo v EÚ, zatiaľ čo bude mať to najlepšie z oboch svetov,“ uviedol.

Veľká Británia sa podľa neho bude zúčastňovať len toho, čo jej na EÚ vyhovuje. Naopak, na projektoch, ktoré jej nevyhovujú, akými sú otvorené hranice, záchranné programy či spoločná európska mena, sa podieľať nebude.

„Briti budú musieť rozhodnúť, či zostať v tejto reformovanej EÚ, alebo či ju opustiť. Bude to jedinečná príležitosť vytvárať osud našej krajiny, ktorá sa opakuje len raz za generáciu,“ vyhlásil britský premiér.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová je presvedčená, že EÚ neurobila v dohode s Veľkou Britániou príliš veľa ústupkov. „Je to spravodlivý kompromis,“ vyhlásila po uzatvorení dohody. „Verím, že s týmto bude mať David Cameron balíček opatrení pre úspešnú kampaň za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ,“ dodala kancelárka.

A. Merkelová síce dohodu s Britániou privítala, zároveň však priznala, že niektoré kompromisy sa jej neprijímali jednoducho. To platí predovšetkým pokiaľ ide o cieľ "stále tesnejšej únie", od ktorého sa teraz Londýn odklonil. "Ide o emocionálnu záležitosť. Patrím k tým, ktorí sú za pokračujúcu integráciu," dodala.

Francúzsky prezident François Hollande zdôraznil, že prijatá dohoda posilňujúca postavenie Veľkej Británie v EÚ zároveň „nijako neporušuje pravidlá únie“.

Aktualizované 20. februára 2016 o 14:05

Briti definitívne rozhodnú v júni

Referendum o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ sa uskutoční vo štvrtok 23. júna. Rozhodla o tom britská vláda na svojom sobotňajšom mimoriadnom zasadaní v Londýne, informoval priamo pred jej sídlom na Downing Street 10 premiér D. Cameron. 

V krátkom vyhlásení britský premiér uviedol, že v predreferendovej kampani bude presviedčať Britov, aby hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ. Kompromisný návrh dohody upravuje vzťahy medzi Londýnom a EÚ na základe požiadaviek D. Camerona. Nimi chcel okrem iného zabrániť zneužívaniu sociálnych dávok v Británii.

Nasledujúcich sedem rokov bude môcť Londýn požadovať štvorročné obmedzenie sociálnych benefitov pre prichádzajúcich zamestnancov z iných krajín EÚ a obmedziť prídavky pre deti zahraničných zamestnancov, ktoré nežijú v Británii.

Pre zahraničných pracovníkov, ktorí už v krajine pôsobia, sa pravidlo o znížení detských prídavkov bude týkať až od roku 2020. Novinkou, ktorá sa dostala do dohody, je, že obmedzenie sociálnych benefitov môžu využiť tiež ostatné členské štáty EÚ. 

Návrh ešte musí schváliť rada ministrov a zaťažkávacia skúška ju čaká v Európskom parlamente. K ďalším oblastiam, ktoré D. Cameron navrhoval upraviť, sú vzťahy medzi členskými a nečlenskými štátmi eurozóny, konkurencieschopnosť EÚ a posilnenie právomocí národných parlamentov.