Líder samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin v pondelok opäť vyzval všetkých mužov „schopných držať v ruke zbraň“, aby išli bojovať proti jednotkám ukrajinskej armády. Tá podľa neho podniká ostreľovanie aj ťažkými zbraňami. Kyjev to odmieta a opakovane tvrdí, že v čase napätej situácie ohľadom rozmiestňovania ruskej vojenskej techniky v blízkosti hraníc neplánuje podniknúť vojenskú ofenzívu proti proruským separatistom v Donbase. 

Kyjev útočné operácie neplánuje

„Vážení obyvatelia Doneckej ľudovej republiky. Za uplynulých 24 hodín sa situácia stala kritickou. Ukrajina vykonáva masívne ostreľovanie nášho územia. Len v posledných dňoch (ukrajinské) delostrelectvo vypálilo na obytné štvrte viac ako 1 700 granátov,“ tvrdí v pondelkovom príspevku na sociálnej sieti Telegram Pušilin.

Ukrajinská armáda podľa neho zasiahla strelami dve školy, nemocnicu aj trafostanicu. Agentúra DPA pripomína, že tieto tvrdenia nie je možné nezávisle overiť.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov v pondelok opäť zopakoval, že ukrajinská armáda neplánuje žiadne útočné operácie. Kyjev chce podľa neho získať späť okupované územia prostredníctvom politických a diplomatických prostriedkov.

Ženy a deti evakuovali

Z regiónov ovládaných separatistami boli medzičasom evakuované ženy a deti. Desaťtisíce z nich sa teraz nachádzajú v rôznych častiach Ruska. Muži museli zostať doma. Pušilin ich v pondelok predpoludním opäť vyzval, aby išli bojovať.

„Musíme spojiť všetko úsilie. Vyzývam celú mužskú populáciu, všetkých, ktorí sú schopní držať v rukách zbrane, aby prišli na vojenské komisariáty a postavili sa za svoje rodiny, svoje deti, manželky, matky a za našu vlasť,“ napísal Pušilin.

Vyhlásili mobilizáciu

Líder DĽR ešte v sobotu oznámil, že podpísal dekrét o všeobecnej mobilizácii, ktorú na svojom mimoriadnom zasadnutí jednomyseľne schválilo všetkých 88 prítomných poslancov Ľudovej rady DĽR. K rovnakému kroku pristúpila v sobotu aj ďalšia samozvaná ľudová republika v Donbase – Luhanská (LĽR). Dekrét o všeobecnej mobilizácii podpísal jej líder Leonid Pasečnik.

Tieto správy prichádzajú v období, keď Rusko rozmiestnilo v blízkosti ukrajinských hraníc desaťtisíce vojakov. Západné krajiny sa obávajú, že Moskva môže podniknúť inváziu na Ukrajinu napríklad pod zámienkou ochrany rusky hovoriaceho obyvateľstva. Kremeľ plány na inváziu popiera a od Západu žiada bezpečnostné záruky.

Ďalšie dôležité správy

Napätie medzi Ukrajinou a Ruskom
Neprehliadnite

Separatistické republiky v Donbase vyhlásili všeobecnú mobilizáciu