Péter Márki- Zay je predsedom MMM (Mindenki Magyarországa Mozgalom – Hnutie Maďarsko patrí všetkým). Ašpiroval na post premiéra Maďarskej republiky a prijal dohromady 1,8 miliardy forintov (takmer štyri a pol milióna eur) ako dary od USA.

Maďarský portál Mandiner informoval, že István Tényi (bývalý člen strany Fidesz, dnes aktivista) podal podnet na budapešťanskú prokuratúru po priznaní Márki-Zaya, že počas predvolebnej kampane prijal stovky miliónov forintov ako finančné dary od americkej neziskovej organizácie Action For Democracy. 

Podľa portálu to potvrdzuje aj výkaz hnutia MMM, keďže dohromady počas kampane dostali  1,8 miliardy forintov. Prokuratúra podnet posunula na Policajné riaditeľstvo v Budapešti.

Tényi okrem iného v podaní píše, že hnutie MMM týmto porušuje transparentnosť aj zákon o politických stranách, keďže nie je celkom jasné od koho presne peniaze pochádzajú. Obviňuje tiež hnutie z možného podvodu a prania špinavých peňazí. Polícia pre web Mandiner uviedla, že potrebuje ďalšie informácie, aby bolo možné jednoznačne určiť, či sa v tomto prípade spustí vyšetrovanie, alebo sa prípad zamietne.

Ďalšie dôležité správy

KK66 Wolverhampton - Maďarský premiér Viktor Orbán (uprostred) pred zápasom 4. kola Ligy národov vo futbale Anglicko - Maďarsko 14. júna 2022 vo Wolverhamptone. FOTO TASR/AP
Hungary's Prime Minister Viktor Orban, center, watches from the stands during the UEFA Nations League soccer match between England and Hungary at the Molineux stadium in Wolverhampton, England, Tuesday, June 14, 2022. (AP Photo/Jon Super)
Neprehliadnite

Orbánovci rozkradli všetko, čo mohli a ešte aj klamú, hnevá sa Gyurcsány a avizuje comeback