Finančné trhy upokojilo, že novým britským premiérom bude Rishi Sunak. Libra, ktorá sa voči doláru minulý mesiac prepadla na minimum, posilňuje, nahor zamierili aj britské akcie. Vládne náklady na pôžičky zostávajú nižšie.

Prioritou je zabezpečenie ekonomickej stability

Sunak dnes v súboji o lídra konzervatívcov vyhral po tom, čo jeho protikandidátka Penny Mordauntová odstúpila. Za svoju hlavnú prioritu pred britskými poslancami označil zabezpečenie ekonomickej stability.

Na čele krajiny Sunak nahradí doterajšiu premiérku Liz Trussovú, ktorá ho tento rok na začiatku septembra predstihla v podobnej voľbe do čela konzervatívcov.

Libra okolo 16:00 pridávala k doláru 0,1 percenta na 1,1311 dolára. Euro na libru strácalo rovnakých 0,1 percenta. Hlavný index britských akcií FTSE 100 vykazoval rast o 0,7 percenta na 7 016,01 bodu.

Trhy zostali nervózne

Keď končiaca premiérka Trussová zverejnila svoje ekonomické plány, prepadla sa libra na rekordné minimum voči doláru a náklady na vládne pôžičky prudko vzrástli.

Investorov vystrašilo, keď bývalý minister financií Kyseline Kwarteng sľúbil výrazné zníženie daní bez toho, aby povedal, čím výpadok príjmov mieni nahradiť. Práve Sunak pred takýmto krokom v lete, keď sa uchádzal o post šéfa Konzervatívnej strany, varoval.

Nový minister financií kancelár Jeremy Hunt minulý týždeň v snahe stabilizovať finančné trhy stiahol takmer všetky daňové škrty ohlásené Trussovou. Trhy však zostali nervózne. V piatok libra klesla až na 1,11 dolára a vládne náklady na pôžičky uprostred pokračujúcej politickej neistoty a nových varovaní o britskej ekonomike vzrástli.

Británia čelí ťažšiemu obdobiu úsporných opatrení ako v čase finančnej krízy v roku 2008, varoval podľa serveru BBC bývalý guvernér britskej centrálnej banky Mervyn King.

Ďalšie dôležité správy

PK 28 Ribble Valley - Kandidát na post lídra britskej Konzervatívnej strany a exminister financií Rishi Sunak počas predvolebného podujatia v Ribble Valley severne od Manchestru 8. augusta 2022. FOTO TASR/AP

Rishi Sunak at an event in Ribble Valley, as part of the campaign to be leader of the Conservative Party and the next prime minister, in England, Monday, Aug. 8, 2022. (Owen Humphreys/PA via AP)
Neprehliadnite

Británia už pozná meno nového premiéra. Stane sa ním Rishi Sunak