Britská mena vyskočila nad 1,21 amerických dolárov, čím prvýkrát od polovice augusta prekonala psychologicky dôležitú úroveň 1,20 dolára. Celkovo za tento mesiac posilnila o viac ako 4 percentá.

„Došlo k výraznému stlačeniu krátkych pozícií," povedal Jeremy Stretch, šéf menovej stratégie G-10 v kanadskej CIBC. „Šterling má tendenciu podávať dobré výkony v rizikovom prostredí, takže aj to je momentálne výhodné," dodal.

Utorňajšie zisky predlžili prudké zotavenie britskej meny, ktorá sa ešte pred menej ako dvoma mesiacmi posúvala smerom k parite s dolárom a obchodovala sa na historickom minime 1,0350 dolárov.

Pomalšie tempo rastu cien v Spojených štátoch amerických zvyšuje očakávania, že agresívne zvyšovanie sadzieb Federálneho rezervného systému sa môže blížiť ku koncu.

Rastúci optimizmus okolo Číny tiež obmedzuje záujem o americkú menu ako bezpečnú investíciu, čo zase ponúka úľavu pre akcie a aktíva rozvíjajúcich sa trhov.

J. Stretch uviedol, že libra sa môže dostať ďalej za hranicu 1,20 dolára, ak údaje o inflácii budú naznačovať, že cenové tlaky ešte vzrastú.

Ďalšie dôležité informácie