Libra dnes posilňuje voči doláru. Britská vláda odvolala plán na zníženie dane z príjmu pre ľudí s najvyššími príjmami, ktorý predstavila pred menej ako dvoma týždňami a ktorý ešte v nedeľu hájila premiérka Liz Trussová.

Okolo 17:50 SELČ si libra k doláru pripisovala 1,1 percenta na 1,1294 dolárov. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase strácal 0,4 percenta na 111,65 bodu. Euro k doláru rástlo o 0,2 percenta na 0,9821 dolárov. Dolár k japonskému jenu klesal o 0,2 percenta na 144,42 JPY. Jednotná európska mena k jenu posilňovala rádovo stotín percenta a obchodovala sa za 141,82 JPY.

Plán na oživenie ekonomiky

Rozhodnutie upustiť od časti kontroverzného plánu britskej vlády, ktorý vyvolal nevôľu opozície aj niektorých ekonómov a ktorý viedol k pádu kurzu libry, oznámil na Twitteri minister financií Kwasi Kwarteng. „Pochopili sme to, počúvali sme,“ napísal v úvode príspevku Kwarteng. Ostatné časti plánu na oživenie ekonomiky podľa ministra zostávajú v platnosti a vláda nimi chce pomôcť britskej ekonomike v boji s aktuálnymi problémami.

Foleyová: Otázkou zostáva, či to stačí

„Libra si na základe týchto správ zjavne vedie lepšie, ale stále zostáva množstvo otázok bez odpovede,“ konštatovala analytička Jane Foleyová zo spoločnosti Rabobank. Pripomenula ďalej, že zrušené zníženie dane príjmu pre ľudí s najvyššími príjmami tvorí len malú časť oznámených daňových škrtov.

„Otázkou zostáva, či to stačí?“ Rozviedla Foleyová. \„Odpoveď bude jasná za niekoľko týždňov, až opatrenia britskej centrálnej banky skončia. Britské aktíva, libra a štátne dlhopisy ešte nie sú z najhoršieho vonku a britská vláda má čo robiť, aby získala späť dôveryhodnosť,\“ uzavrela.

Ďalšie dôležité správy

KK6 Londýn - Muž telefonuje pred Britskou centrálnou bankou (Bank of England, BoE) 16. júna 2022 v Londýne. Britská centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov na 1,25 %, keďže predpovedala, že inflácia v Spojenom kráľovstve v tomto roku dosiahne vrchol na úrovni 11 %. FOTO TASR/AP 
A man talks on his mobile phone as he walks past the Bank of England, in the financial district known as The City, in London, Thursday, June 16, 2022. The Bank of England raised inter
Neprehliadnite

Spotrebiteľská dôvera v Británii v septembri klesla na rekordné minimum