Už minulý mesiac dostala libanonská vláda aj prezident varovanie, že 2 750 ton dusičnanu amónneho uloženého v prístave v Bejrúte predstavuje riziko. Svedčia o tom dokumenty z prostredia vysoko postavených bezpečnostných zdrojov, ktoré má agentúra Reuters k dispozícii.

Dva týždne na to priemyselné chemikálie explodovali a zrovnali väčšinu dôležitého libanonského prístavu so zemou. Zomrelo najmenej 171 ľudí, zranených bolo viac ako 6-tisíc, rovnaký počet budov bol zničený.

Súkromný list do rúk premiéra a prezidenta

Už 20. júla dostal vtedajší prezident Michel Aoun a premiér Hassan Diab súkromný list, ktorý mal obsahovať zistenia súdneho vyšetrovania začatého v januári s odporúčaním chemikálie okamžite zabezpečiť.

„Hrozilo nebezpečenstvo, že tento materiál, ak by ho ukradli, mohol by byť použitý pri teroristickom útoku,“ uviedol zdroj agentúry Reuters.

„Varoval som ich, že by mohol zničiť Bejrút, ak by explodoval,“ vyjadril sa podľa agentúry úradník, ktorý sa podieľal na písaní listu, pričom si neželal byť menovaný.

Vláda rezignovala

V dôsledku neutíchajúcej kritiky a protestov v uliciach libanonská vláda odstúpila. Oznámil to libanonský minister zdravotníctva Hamad Hasan po pondelkovom  zasadnutí kabinetu. Premiér H. Diab zároveň potvrdil, že  iniciuje konanie predčasných parlamentných volieb.

Nadporučík a francúzsky chemik Anthony (nesmel zverejniť svoje celé meno), ktorý je priamo na mieste nešťastia, keďže pôsobí ako člen sanačného tímu, podľa agentúry AP potvrdil, že v prístave sa stále nachádzajú nebezpečné látky.

Odborníci na chemikálie zatiaľ identifikovali vyše 20 takýchto kontajnerov. „Spozorovali sme kontajnery so symbolom chemického nebezpečenstva. A potom sme si všimli, že z jedného uniká látka,“ povedal Anthony.

Egypt robí preventívne opatrenie

Po nešťastí v Bejrúte priznali aj ďalšie krajiny, že majú na skladoch nebezpečné látky. Tak napríklad Egypt ohlásil, že ich odstráni zo skladových priestorov na letiskách po celej krajine a presunie ich na bezpečnejšie miesta. Ide o preventívne opatrenie, aby sa tieto materiály neskladovali v okolí letísk alebo obytných oblastí, uviedlo egyptské ministerstvo pre civilné letectvo.