Libanonci dnes druhým dňom protestovali proti vláde, ktorú vinia z hlbokého pádu miestnej meny. Blokovali cesty a požadovali zostavenie kabinetu, ktorý bude schopný ekonomické problémy štátu riešiť. Kurz libanonskej libry k doláru spadol v utorok na 10-tisíc: 1. Hlboký prepad na čiernom trhu dnes zaznamenala aj sýrska mena - dolár sa tam predáva za 4 000 sýrskych libier. Ekonomiky oboch susedných štátov sú úzko prepojené.

Sýrska mena klesá trvalo a za tento rok stratila už 40 percent svojej hodnoty. ,,Obchodníci a podnikatelia sa boja nekontrolovaného pádu meny v najbližších dňoch a sledujú nepokoje v Libanone a ich dopad. Libanon je naša životne dôležitá cesta k svetu," citovala agentúra Reuters nemenovaného sýrskeho obchodníka. Sýrski investori a podnikatelia majú podľa Reuters miliardy dolárov v libanonských bankách, ktoré bývali istým úložiskom, avšak teraz sú ťažko postihnuté krízou.

Sýrska libra sa potýka s krízou od minulého leta, kedy sa prvýkrát prepadla pod psychologickú hranicu 1: 3 000 voči doláru. Spôsobili to obavy z dopadu ďalších amerických sankcií na ekonomiku. V susednom Libanone sa vlčie kríza. Ľudia tam začali protestovať proti vláde už v roku 2019. Ich hnutie brzdila epidémia koronavírusu a tiež ničivý minuloročný augustový výbuch v bejrútskom prístave, pri ktorom zahynulo 200 ľudí.

Volvo electric
Neprehliadnite

Top udalosti v automobilovom svete: Volvo nasleduje Jaguar, Peugeot má nový model aj logo

Prehlbujúca sa kríza vedie k strate pracovných miest a Libanonci začínajú mať aj starosti s obstaraním dostatku jedla. Mnohí sa nemôžu dostať k bankovým úsporám. Prezident Michel Aun dnes oznámil, že požiadal guvernéra centrálnej banky, aby vyšetril dôvody posledného prepadu libry, a chce tiež, aby ľuďom boli sprístupnené ich kontá. Libanon je závislý na dovoze a ťažkosti s menou prudko zvyšujú ceny základných tovarov vrátane obilnín či plienok.

Pri utorkových protestoch ľudia na mnohých miestach zapaľovali pneumatiky a blokovali cesty. V Tripolise, čo je najchudobnejšie mesto krajiny, dnes ľudia zabarikádovali štyri cestné ťahy. Protest sa konal aj pred zmenárňou. ,,Potrebujeme vládu, ktorá dokáže zaviesť záchranný hospodársky plán, krátkodobé opatrenia nefungujú," povedal Bejrúťan Džad Salim. ,,Sme nefungujúci štát a čakáme na ďalšie tragédie. Sme rukojemníci cudzích štátov a mocností aj ich záujmov," povedal analytik Sarkis Naum k nečinnosti vlády.