Juhokórejská spoločnosť LG plánuje do svojej továrne na batérie pre elektrické autá v Poľsku investovať takmer 303 miliónov eur. Firma sa z továrne chystá urobiť najväčšiu takúto továreň na svete. Uviedol to poľský ekonomický denník Puls Biznesu, ktorý sa odvoláva na informácie štátnej Agentúry pre priemyselný rozvoj (ARP).

Závod sa nachádza v meste Kobierzyce neďaleko Vroclavi. Po dokončení projektu by celková investícia do továrne mala podľa ARP činiť viac než 3,1 miliardy eur a počet zamestnancov 10-tisíc. Továreň by tak bola najväčším závodom vyrábajúcim batérie pre elektrické vozidlá na svete s kapacitou 100 gigawatthodín, čo stačí na uspokojenie asi 60 percent súčasného dopytu v Európe.

koncern Fiat Chrysler
Neprehliadnite

Fiat Chrysler investuje v Poľsku dve miliardy eur, chce tam vyrábať elektromobily

„Ohlásené výdavky sú 302,9 milióna eur," povedal denníku Puls Biznesu hovorca ARP Milosz Marczuk. „Spoločnosť sa zaviazala, že do 31. decembra 2022 zamestná najmenej 500 nových pracovníkov," dodal. LG dostane tiež štátnu podporu vrátane daňové úľavy.

Kórejský koncern začal prvý investíciu do továrne na batérie pre elektromobily v Poľsku v roku 2016. Kvôli rastu dopytu po batériách začala ďalšia fáza rozvoja továrne v roku 2017 a tretia etapa výstavby sa začala na jar 2019. Táto etapa by mala byť dokončená na konci tohto roka.  Vlani firma požiadala o podporu štvrtej etapy. Batérie z továrne kupuje automobilka Volkswagen, ktorá je používa okrem iného pre model Škoda Enyaq.