Nehoda si vyžiadala mnoho obetí, naznačil kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel. Stroj bol po havárii ťažko poškodený a horel. Väčšinu cestujúcich havarovaného kubánskeho lietadla kubánskych aerolínií, ktoré sa v piatok zrútilo bezprostredne po štarte z letiska v hlavnom meste Havana, tvorili Kubánci. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na kubánsky štátny denník Granma.

V lietadle typu Boeing 737 sa podľa predchádzajúcich informácií nachádzalo 110 osôb, z toho 104 cestujúcich a šesť členov posádky. Denník uviedol, že iba päť pasažierov na palube stroja bolo inej národnosti než kubánskej. Z ktorých krajín pochádzali, však doposiaľ nebolo zverejnené. Medzi cestujúcimi malo byť aj päť detí.

Prežili len tri osoby.

Lietadlo smerovalo z havanského Medzinárodného letiska Josého Martího do mesta Holguín na východe Kuby. Dopadlo na maniokovú plantáž blízko vzletovej dráhy, odkiaľ sanitky podľa miestnych obyvateľov odviezli niekoľko živých ľudí.

Na letisku v Havane sa zrútilo lietadlo, na palube bolo vyše 100 ľudí

Havária lietadla na Kube Zdroj: SITA / AP

Okrem záchranárov, zdravotníkov a hasičov na miesto vyrazili aj viacerí predstavitelia kubánskej vlády vrátane nového prezidenta Miguela Díaza-Canela. Pri vraku lietadla sa začali zhromažďovať taktiež príbuzní cestujúcich, ktorých však požiadali, aby sa presunuli k letiskovému terminálu.

Havarované lietadlo mala Cubana de Aviación len prenajaté. Mnoho svojich starších strojov tento dopravca v posledných mesiacoch vyradil pre technické problémy. Kubánsky prvý viceprezident Salvador Valdés Mesa sa iba vo štvrtok stretol s predstaviteľmi Cubana de Aviación, aby prediskutovali, ako zlepšiť ostro kritizované služby tohto podniku.

Mnohí Kubánci sa sťažujú na časté meškanie a rušenie letov, čo dopravca pripisuje nedostatku náhradných dielov i samotných lietadiel v dôsledku dlhoročného obchodného embarga zo strany Spojených štátov.

Piatkové letecké nešťastie bolo na Kube už tretím vážnym incidentom tohto druhu od roku 2010.