Pasažieri, ktorí odlietajú z londýnskeho letiska Heathrow, musia odteraz počítať s novým poplatkom 8,90 libry (cca 10,20 eur). Letisko, ktoré má za sebou pre pandémiu Covidu-19 stratový rok a prepad v počte pasažierov, chce s jeho pomocou pokryť náklady za služby, napríklad za odbavenie. Poplatok schválil britský Úrad pre civilné letectvo (CAA).

Na Heathrow dopadá pandémia obzvlášť silno. Toto najväčšie letisko v Británii sa totiž opiera najmä o diaľkové linky, ktoré za pandémie až na niektoré výnimky nelietajú. Za rok 2020 letisko Heathrow vykázalo stratu dve miliardy libier. Počet pasažierov mu medziročne poklesol o 73 percent, najnižšie od 70. rokov.

Berlín
Neprehliadnite

Budú sa kancelárie prerábať na byty? O podobnom návrhu uvažujú Nemci

Polovica z 22 miliónov cestujúcich vlani letiskom prešla za január a február. Kvôli tomuto poklesu letisko nie je schopné pokryť náklady za poskytovanie niektorých služieb. Nový poplatok budú cestujúci platiť do konca roka. Letisko sa na ňom dohodlo s aerolinkami. Pasažieri budú navyše platiť 4,4 libry za každú batožinu.

Vlastníkom letisko Heathrow je španielska infraštruktúrna spoločnosť Ferrovial, ďalej firmy Qatar Investment Authority, China Investment Corp a ďalší investori. Heathrow bolo najvyťaženejším v Európe, vlani ho však o tento titul pripravilo parížske letisko Charlesa de Gaulla.