VIP terminál slúži však aj ďalším cestujúcim súkromnými lietadlami a ich posádok. Podľa hovorkyne letiska Veroniky Ševčíkovej to bola napríklad aj britská heavy metalová skupina Iron Maiden či futbalista Martin Škrtel.

Takéto terminály, oddelené od vybavovania cestujúcich pravidelných či charterových liniek a poskytujúce maximálne súkromie na oddych i rokovanie, má veľa letísk.

Pre lety štátnych predstaviteľov a zahraničných delegácií slúžil donedávna osobitný malý terminál v priestoroch Leteckého oddielu Ministerstva vnútra SR v najstaršej časti letiska, ten však bol už v havarijnom stave a doslúžil. Pre lety zväčša malými súkromnými či firemnými lietadlami malo letisko v ostatných rokoch osobitný terminál.

Aj v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ aj narastaním počtu súkromných letov sa vedenie letiska rozhodlo zrekonštruovať bývalý malý príletový terminál C a na ploche 1 000 štvorcových metrov zriadiť reprezentačný terminál všeobecného letectva.

Má nepretržitú prevádzku, dostatočný komfort, osobitné parkovisko, recepciu, príletový i odletový priestor, bar, pasovú a colnú kontrolu, asistenčné služby a dopravu osobitným automobilom k lietadlu. Cestujúci za služby zaplatí 49 eur.

Prestavba trvala poldruha mesiaca a namiesto pôvodného rozpočtu 800 až 900-tisíc eur stále iba 300-tisíc. Vo štvrtok ho letisko predstavilo novinárom.

Aj keď laik na letiskách vníma predovšetkým ruch v termináloch a veľké lietadlá, v Bratislave je aj značný pohyb vládnych i súkromných lietadiel a vrtuľníkov. Okrem odletu premiéra Roberta Fica do Francúzska i ďalšieho vládneho tupoleva letisko vybavilo 25. augusta napríklad aj rakúske a slovenské lietadlá do Popradu, českú prúdovú cessnu do Zadaru v Chovátsku a luxusný český embraer do talianskej Olbie.

V letovom pláne bolo aj päťmiestne poľské lietadlo do Příbramu v Česku a slovenské lietadielko z malého letiska v Dubovej pri Modre a z maďarskej Nyirregyhazy stroj holandskej leteckej školy Martinair.

Od januára budúceho roka budú môcť všetky služby VIP terminálu použiť aj cestujúci na pravidelných či charterových letoch. Samozrejme iba za príslušný poplatok (49 eur), ktorý môže byť aj vyšší, než akciové ceny leteniek lowcostových aerolínií.

Agentúrnu správu SITA sme 14:15 nahradili autorským textom.