Leteckí prepravcovia zrušili v nedeľu takmer tisíc letov, keď v dôsledku rýchleho šírenia koronavírusového variantu omikron zostáva práceneschopný čoraz vyšší počet členov posádok dopravných lietadiel.

Od piatka do pondelka zrušili aerolínie v Spojených štátoch viac ako 1 500 letov, čo počas rušného vianočného víkendu spôsobilo viaceré výpadky v leteckej preprave, uviedla na svojej webovej stránke CNBC.

Omikron vyčíňa aj medzi pilotmi

Ako dôvod rušenia letov uviedli letecké spoločnosti United Airlines, Delta Air Lines, American Airlines a JetBlue Airways šírenie variantu omikron medzi členmi letových posádok.

„Počet prípadov infekcie covid-19 medzi pilotmi je na vzostupe. Piloti u ktorých sa rozvinuli príznaky (ochorenia), sú v karanténe, a veľký počet pilotov máme aj na zozname práceneschopných," uviedol Bryan Quigley, viceprezident spoločnosti United pre letové operácie.

WA 27 archív Frankfurt - Na archívnej snímke zo 6. mája 2020 lietadlá nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte nad Mohanom.  Lufthansa v nedeľu 19. septembra 2021 oznámila, že plánuje získať na trhu viac ako 2 miliardy eur, aby mohla vrátiť štátnu pomoc, ktorú dostala počas pandémie nového koronavírusu. FOTO TASR/AP

ARCHIV - 06.05.2020, Hessen, Frankfurt/Main: Passagiermaschinen der Lufthansa stehen auf dem Rollfeld des Flughafens Frankfurt. (zu dpa «Lufthansa beschließt
Neprehliadnite

Viaceré letecké spoločnosti zrušili desiatky letov, pretože sa piloti nakazili omikronom

Z údajov leteckého portálu FlightAware, ktorý monitoruje svetovú leteckú dopravu, vyplýva, že spoločnosť Delta zrušila v nedeľu šesť percent, teda 164 plánovaných letov, pričom v sobotu to bolo až 310 letov.

Aerolínie United zrušili 113 letov, čo je päť percent plánu. Deň predtým tento letecký prepravca zrušil celkovo 240 plánovaných letov.  Spoločnosť JetBlue zrušila cez víkend celkovo 252 letov, American Airlines prišli v sobotu a nedeľu o 178 letov.

Žiadajú skrátenie karantény

Šéfovia viacerých leteckých spoločností sa minulý týždeň obrátili na americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorob (CDC), aby na polovicu skrátilo povinnú karanténu pre plne zaočkované osoby zo súčasných desať na päť dní.

Ako dôvod uviedli nedostatok letového personálu a s ním spojené narušenie leteckej dopravy. Centrum minulý týždeň skrátilo na päť dní povinnú karanténu pracovníkom v zdravotníctve chorým na covid-19, čo by pre svojich pilotov a palubný personál chcú dosiahnuť aj letecké spoločnosti.

KK25 Seattle - Na archívnej snímke z 18. novembra 2020  lietadlo Boeing 737 Max 9 na medzinárodnom letisku v americkom Seattli. Spoločnosť United Airlines v utorok oznámila najväčšiu objednávku vo svojej histórii - až 270 nových lietadiel od výrobcov Boeing a Airbus. To signalizuje, že jeden z najväčších dopravcov v USA počíta s rastom domáceho dopytu po pandémii nového koronavírusu. Konkrétnejšie, americký dopravca plánuje kúpiť 200 lietadiel Boeing a 70 lietadiel Airbus v hodnote 35,4 miliardy
Neprehliadnite

Európska únia predĺži výnimku v prípade letiskových prevádzkových intervalov

Viac o téme: Omikron