Aerolínie bojujú o návrat cestujúcich zatiaľ prevažne neúspešne. V júni síce prepravili o niečo viac ľudí než v apríli a máji, ale zotavovanie je „prekvapivo slabé", uviedol hlavný ekonóm Medzinárodného združenie leteckých prepravcov (IATA) Brian Pearce.

JB 17 Hollywood - Dievčatá kráčajú po promenáde na pláž Hollywood Beach, v Hollywoode na Floride 2. júla 2020 počas pandémie koronavírusu. Spojené štáty zaznamenali vo štvrtok približne 50.700 nových prípadov infekcie novým typom koronavírusu. Vysoký nárast zaznamenali práve na Floride. V Spojených štátov v súvislosti s chorobou COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, zomrelo viac ako 128.000 ľudí. FOTO TASR/AP

Girls walk along the Hollywood Beach Broadwalk on their way to the beach d
Neprehliadnite

Turizmus prišiel pre blokády spojené s pandémiou za päť mesiacov o 320 miliárd dolárov

Prepravný výkon v osobokilometroch v apríli dosiahol dno, keď medziročne padol o 94,1 percenta. V júni bol stále ešte o 86,5 percenta nižší v porovnaní s rovnakým mesiacom minulý rok. Letecké spoločnosti síce opäť začali prevádzkovať svoje linky, ale cestujúci sa nevrátili v očakávanom objeme. Vo väčšine regiónov zostávajú lietadlá také prázdne ako nikdy predtým. „Ak nepríde k oživeniu, budú sa letové plány opäť škrtať," obáva sa Brian Pearce.

Predovšetkým aktivity v segmente business class sa prinajmenšom krátkodobo výrazne zmenia. Videokonferencie zrejme aj v budúcnosti nahradia niektoré obchodné cesty, uviedol . „Musíme počkať, či sa obchodné cesty vrátia na úroveň spred krízy." Dodal, že zrejme sa zvýši význam nákladnej dopravy pre ziskovosť aerolínií.