Fínsko v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu zvýši počas nasledujúcich štyroch rokov svoje vojenské výdavky o 2,2 miliardy eur. Peniaze pôjdu na stovky nových profesionálnych vojakov, lepšiu bezpečnosť hraníc a zbrane vrátane rakiet a munície. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC.

Hranica s Ruskom

Fínsko má 1 340 kilometrov dlhú hranicu s Ruskom a ruská invázia na Ukrajinu vyvolala v krajine zvýšenú podporu vstupu do NATO.

Fínska premiérka Sanna Marinová cez víkend uviedla, že vojna znamená, že Fíni musia "vážne premýšľať o našom vlastnom postoji a prístupe k vojenskému spojenectvu" - a rozhodnúť sa opatrne, ale rýchlo, a to v priebehu tejto jari.

Záujem o členstvo v NATO

Šéf fínskej obrany Timo Kivinen povedal, že ruská invázia zdôraznila potrebu Fínska rýchlo sa operačne pripraviť bez ohľadu na diskusiu o členstve v NATO. Dodal, že investície do armády sa začnú okamžite.

Fínsko sa už zúčastňuje na cvičeniach NATO a podľa prieskumu verejnej mienky televízie YLE z minulého mesiaca až 62 percent Fínov podporilo plné členstvo krajiny v Aliancii. Ide o dramatický posun, keďže do začiatku ruskej invázie prieskumy verejnej mienky naznačovali, že Fíni sú proti vstupu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 17 Brusel - Na snímke fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto prichádza na mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí v sídle NATO v Bruseli 4. marca 2022. FOTO TASR/AP
Finland's Foreign Minister Pekka Haavisto speaks with the media as he arrives for an extraordinary NATO foreign ministers meeting on Ukraine at NATO headquarters in Brussels, Friday, March 4, 2022. U.S. Secretary of State Antony Blinken meets Friday with his counterparts
Neprehliadnite

Fínsko diskutuje o svojej bezpečnosti, v hre je aj členstvo v NATO