Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nechce, aby zdravotníci v slovenskom zdravotníctve pracovali z určitého prinútenia. Zdravotníkom podľa jeho slov treba vytvárať také podmienky, ktoré ich budú motivovať.

Zmysel vidí vo funkčnom a kvalitnom prostredí s modernými prístrojmi, inovatívnou liečbou a dobre ohodnotenými pracovníkmi.

Chýbajú najmä všeobecní lekári

Hovorí, že na Slovensku chýbajú najmä všeobecní lekári pre dospelých, deti a dorast, ale tiež ambulantní lekári špecialisti. Kvalitná primárna sféra podľa ministra odľahčí nemocnice. Zdôvodnil to tým, že keď bude pacient správne manažovaný, nemocnicu vyhľadá len v prípade ťažšieho zákroku.

Na snímke je lôžkové oddelenie na Kramároch, kde sa liečia pacienti chorí na Covid-19.
Neprehliadnite

Orosová: Zlé, ba až nehorázne rozhodnutia politikov zapríčinili vyhorenie veľkej časti lekárov

Na finančnom ohodnotení zdravotníkov sa pracuje

„Mám ambíciu, aby sa platové koeficienty zdravotníkov zdvihli. Musíme tiež otvoriť trh pre pracovníkov zo zahraničia," tvrdí.

Odchodu slovenských zdravotníkov do iných štátov Európskej únie podľa jeho slov ťažko zabrániť. Plán obnovy dáva podľa Lengvarského zdravotníctvu dostatok finančných prostriedkov, aby sa už budúci rok začali projekty, ktoré treba dokončiť do roku 2026.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR) v Bratislave 23. decembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Nový Covid automat zvýhodní zaočkované okresy, povedal Lengvarský

Minister si preto myslí, že v budúcom roku by sa mali začať budovať nemocnice, stavať či rekonštruovať oddelenia, budovať by sa mali aj stacionáre či neurorehabilitačné lôžka.

Na snímke stavenisko nemocnice na bratislavských Boroch 3. júna 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Lengvarský: Vlastníkom nemocnice na Boroch by mohol byť aj štát. Vzápätí reagovala aj Penta