Zdravotnícki pracovníci dostanú jednorazovú odmenu 350 eur. V piatok o tom rozhodla vláda.

Odmenu dostanú v decembrovej výplate v januári 2022.

Vláda vyčlenila na tento zámer finančné prostriedky vo výške 50 miliónov eur.

Ministerstvo zdravotníctva v predloženej správe informovalo, že zamestnávatelia nahlásia zoznam zamestnancov, ktorých sa vyplatenie odmeny týka, Národnému centru zdravotníckych informácií.

Odmenu dostanú aj študenti

Nárok na odmenu budú aj študenti medicíny, ktorí sú zamestnaní v zdravotníckom zariadení.

Minister práce Milan Krajniak potvrdil, že odmenu 350 eur dostatnú aj pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb.

Zber dát od zamestnávateľov v zdravotníckom sektore sa bude realizovať od 20. decembra 7.00 h do 22. decembra 22.00 h. Rezort zašle zamestnávateľom prostriedky vo výške, ktorá zodpovedá počtu nahlásených zdravotníckych pracovníkov vynásobeného výškou jednorazového finančného príspevku vo výške 350 eur, pripadajúceho na jedného zdravotníckeho pracovníka.

„Zamestnávateľ musí všetky finančné prostriedky prerozdeliť v rovnakej výške medzi všetkých nahlásených zdravotníckych pracovníkov, ktorí spĺňajú podmienky pre vyplatenie odmeny," upozornil rezort zdravotníctva.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Komenského ulici v Banskej Bystrici 28. novembra 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Očkovacia prémia výraznejšie ovplyvnila 13,5 percenta obyvateľov

Lengvarský poďakoval zdravotníkom

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský „poďakoval za prácu zdravotníkov.

„Ich prácu si nesmierne vážime," povedal. Na túto odmenu budú mať podľa jeho slov nárok všetci zdravotnícki pracovníci, ale aj študenti medicíny pracujúci v zdravotníckom zariadení.

Podľa predsedu vlády Eduarda Hegera si odmenu zdravotníci aj sociálni pracovníci, ktorí ju taktiež taktiež dostanú, zaslúžia.

Na odmeny sa ušetrilo

Heger takisto upozornil, že balík takmer 51 miliónov eur, alokovaných na odmeny, dokázala vláda ušetriť.

Spolu s ministrom financií Igorom Matovičom odmietli, že by rozhodnutie vlády bolo reakciou na protesty zdravotníkov, uviedli, že medzirezortné rokovanie o možnosti a spôsobe vyplatenia odmien trvali dlhší čas. 

Situácia na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení nemocnice svätého Cyrila a Metoda v Bratislave si vyžiadala zriadenie špeciálnej sekcie, kde sa nepretržite starajú o pacientov nakazených koronavírusom Covid - 19.
Neprehliadnite

Chceli sme si byť istí, že odmeny zdravotníkom v prvej línii sa vyplatili, tvrdí MZ