Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) by mal z funkcie odísť a nahradiť by ho mal „tvrdý manažér“. Vyhlásil to šéf Smeru-SD Robert Fico.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnym otázkam v Bratislave 5. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lockdown na Slovensku definitívne bude: Vláda schválila opatrenia aj pre školy

Lengvarský podľa neho nemá politickú podporu najmä od lídra OĽANO a vicepremiéra Igora Matoviča, ktorý ho zosmiešňuje. Podľa Fica nemá význam podávať návrh na odvolanie Lengvarského či celej vlády.

Žiada vysvetliť opatrenia

Smer-SD žiada, aby premiér Eduard Heger (OĽANO) i minister zdravotníctva prišli do pléna Národnej rady (NR) SR vysvetliť opatrenia a diskutovať o nich.

„Pokiaľ ide o boj proti pandémii, najzodpovednejší je minister zdravotníctva, nad ním je politicky zodpovednejší už len predseda vlády,“ skonštatoval Fico na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) prichádza na 41. schôdzu vlády SR 16. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Prečo by mali školy zostať otvorené? Pracujúci sú štyrikrát rizikovejší, tvrdí Gröhling

Považuje za smiešne a ponižujúce, ako sa k Lengvarskému správa Matovič, ktorý robí z ministra „obyčajnú politickú handru“.

„Na ministrovi vidieť, že sa nevie pohnúť z miesta, nemá politickú podporu, ak sa Matovič dobre nevyspí, nič nie je. Minister zdravotníctva by mal hodiť uterák do ringu a mal by dať priestor na to, aby koalícia začala uvažovať, koho nominuje na tento post,“ vyhlásil Fico.

Len o aktuálnej situácii

Šéf Smeru-SD tiež kritizoval, že poslanci odmietli ich návrh, aby prišiel premiér na rokovanie NR SR a predniesol poslancom základné informácie o riešení pandémie a nových opatreniach. Treba podľa neho konfrontovať Hegera a Lengvarského s ich vyjadreniami z leta, keď tvrdili, že sú pripravení na tretiu vlnu a žiadny lockdown nebude.

Parlament by mal podľa Fica rokovať na aktuálnej schôdzi len o návrhoch súvisiacich s pandémiou, sú pripravení stiahnuť aj svoje návrhy.

Robert Fico na policajných záberoch v priestoroch poľovníckej chaty.
Neprehliadnite

Odposluchy a videá z poľovníckej chaty, kde bol aj Fico, umožnila zlá právna kvalifikácia