Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) cíti jednoznačnú podporu zo strany premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Na adresu ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v bilančnom rozhovore pre TASR povedal, že hoci môže mať iný názor, ich vzťah v poslednom období považuje za korektný.

Vzťahy so šéfom rezortu financií

,,Pre niektoré politické rozhodnutia nie je populárny ani on, ani ja. Nezvýrazňoval by som, že ide o naše vzťahy. Tie sú štandardné. V poslednej dobe veľmi často rokujeme. Stanoviská, ktoré si snažíme vysvetliť, sa aktuálne týkajú odmeňovania zdravotníckych pracovníkov," poznamenal na margo vzťahov so šéfom rezortu financií.

Igor Matovič, Richard Sulík
Neprehliadnite

Matovič: Ľudí možno nezhody v koalícii otravujú, no aspoň nič neskrývame

Lengvarský tiež priznal, že nie je fanúšikom mediálnych vyjadrení na niektoré osoby. Uprednostňuje diskusiu ,,medzi štyrmi očami", prípadne na širšom fóre a následnú jednohlasnú komunikáciu. Pozitívne vníma, že sa schválil zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, či zákon, ktorý uľahčí vstup moderných inovatívnych liekov na slovenský trh.

Spolupracuje so svojím predchodcom

Tvrdí, že dobre vychádza aj s koaličnými partnermi. Spolupracuje aj so svojím predchodcom a súčasným poslancom Národnej rady (NR) SR a členom parlamentného zdravotníckeho výboru Marekom Krajčím (OĽANO). Ten podľa ministra prejavil veľkú snahu napríklad pri presadzovaní zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prichádza na 83. rokovanie vlády SR v stredu 3. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Marek Krajčí: Nové opatrenia sú slabé, kolapsu nemocníc sa nevyhneme

Vníma tiež výhrady ministra hospodárstva a vicepremiéra Richarda Sulíka (SaS) k zloženiu konzília odborníkov. Minister zdravotníctva má už pripravený štatút, ktorý umožní tento poradný orgán rozšíriť o sociológov, psychológov či napríklad o ekonómov.

Pandémia sa riadila odborne aj politicky

Lengvarský neľutuje rozhodnutie, že prijal ministerskú stoličku. ,,Dostal som nejakú úlohu. Vzal som to po vojensky – keď to treba spraviť, spravím to. Teraz nie je dôvod ani čas otáčať sa dozadu a niečo ľutovať," dodal s tým, že to nie je jednoduché.

Pandémia sa podľa neho riadila sčasti aj odborne, ale aj politicky. Pri prijímaní opatrení sa podľa jeho slov zvažovalo, či sa opatrenia budú dať vykonať, a zároveň kontrolovať. Pravidlá covid automatu sa síce menili, ale podľa ministra boli predikovateľné.

Na snímke zľava členovia konzília odborníkov Alena Koščálová, Elena Prokopová, Matej Mišík a Zuzana Krištúfková počas tlačovej konferencie k aktuálne platným opatreniam v súvislosti s COVID-19 v Bratislave 25. novembra 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Konzílium odborníkov kritizuje nové opatrenia, hovorí o vplyve politiky

Vníma však problém komunikácie. Komunikovať sa podľa ministra malo to, čo je definitívne schválené. ,,Niekoľkokrát som apeloval - nehovorme veci predtým, ako budú definitívne. Z toho vzniká dojem, že sa niečo nedeje dobre. Je to chyba strategickej komunikácie."