Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začal preverovať lekárov, ktorí o pandémii ochorenia covid-19 alebo o očkovaní proti nemu šíria dezinformácie a ohrozujú tak zdravie pacientov, informuje úrad v tlačovej správe.

Porušenie etického kódexu

Podľa zákona je zdravotnícky pracovník povinný konať odborne, v súlade s etickým kódexom a musí rešpektovať aj vedecky preukázané skutočnosti. Týmto sa myslia aj fakty o ochorení covid-19. Ako uvádza úrad, v októbri bolo 86 percent obetí nezaočkovaných, v novembri 83 percent.

ZP Union. Ilustračné foto
Neprehliadnite

Union ZP podala podnet na ÚDZS pre podozrivé machinácie pri storno prihláškach

Na Slovensku mu podľahlo viac ako 16-tisíc nakazených. „Na druhej strane evidujeme iba 7 prípadov v kauzálnej súvislosti s podaním vakcíny, čo pri viac ako 5 miliónoch podaných dávok predstavuje štatisticky, aj keď nie ľudsky, zanedbateľné riziko,“ tvrdí úrad.

Ďalej je podľa úradu neakceptovateľné, aby lekár spochybňoval „existenciu ochorenia covid-19, označoval vakcínu za podvod alebo namiesto vakcíny odporúčal lieky, ktoré nie sú pre liečbu tohto ochorenia registrované“. Takéto konanie vzbudzuje pochybnosti, či daný lekár poskytuje zdravotnú starostlivosť správne.

Poukazy v hodnote 500 eur ako motivácia pre seniorov pri očkovaní by sa mohli zmeniť na menšiu sumu a vyplácať by sa mali v hotovosti pri tretej dávke vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Neprehliadnite

K neočkovaným bude smerovať len malá časť peňazí z Matovičovej motivácie

Zriadenie etickej komisie

„Pevne verím, že hlavným hnacím motorom dodržiavania etického kódexu zdravotníckeho pracovníka bude konzekventnejšie uplatnenie kompetencií stavovských organizácií,“ uviedla predsedníčka úradu Renáta Bláhová.

Úrad preto od 1. januára 2022 zriaďuje etickú komisiu, ktorá bude vyhodnocovať podnety či reagovať na hoaxy lekárov. Tí potom môžu byť postihnutí ukončením spolupráce, návrhom na zrušenie licencie či postavením pred Disciplinárnu komisiu Slovenskej lekárskej komory.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Komenského ulici v Banskej Bystrici 28. novembra 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Očkovacia prémia výraznejšie ovplyvnila 13,5 percenta obyvateľov

Evidovaných je zatiaľ päť lekárov, na ktorých bol podnet podaný: MUDr. Andrej Janco, MUDr. Ján Lakota, CSc., MUDr. Peter Lipták, MUDr. Michal Piják.

K súčinnosti vyzval úrad napríklad aj lekárske fakulty, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti alebo zdravotné poisťovne. Iniciovať bude aj spoluprácu s ministerstvom spravodlivosti a generálnou prokuratúrou.

EBE 32 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden počas prejavu na ktorom hodnotí dvojdňový virtuálny Summit za demokraciu (S4D), na ktorom svetoví lídri, ale aj zástupcovia občianskej spoločnosti a súkromného sektora diskutovali o tom, ako posilniť demokraciu a chrániť ju proti autoritárstvu v Bielom dome vo Washingtone 10. decembra 2021. FOTO TASR/AP 

President Joe Biden delivers closing remarks to the virtual Summit for Democracy, in the South Court Auditorium on the White House cam
Neprehliadnite

Šírenie omikronu v USA sa zrýchľuje, Biden vyzýva na očkovanie, ale vakcína Janssen má problém