Lekárne budú môcť od decembra tohto roka vlastniť nielen lekárnici fyzické osoby, ale aj právnické osoby. Budú však musieť zamestnať odborného zástupcu s kvalifikačnou atestáciou z odboru lekárenstvo. Rozhodli o tom minulý týždeň poslanci, keď schválili novelu zákona o liekoch.

„Skončí sa tak vytváranie nelegálnych reťazcov lekární, keď ako majitelia na papieri figurovali nastrčení lekárnici,“ konštatoval minister zdravotníctva Rudolf Zajac. V skutočnosti získavali nelekárnici kontrolu nad lekárňou najčastejšie cez nájomné zmluvy.

Majiteľom lekárne však v takomto prípade bol naďalej lekárnik, nie firma prenajímajúca priestory. Slovenská lekárnická komora (SLeK) sa obáva vzniku oficiálnych reťazcov lekární. Tvrdí, že tie sa budú môcť dohodnúť na vyšších cenách, na čo doplatia pacienti. R. Zajac oponuje, že trh bude pod kontrolou rezortu zdravotníctva, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR aj Protimonopolného úradu SR.

TREND má informácie, že lekárnici v súčasnosti dostávajú ponuky na odpredaj lekární. Záujemcom má byť Penta Group. Podľa hovorkyne Penty Andrey Strakovej si spoločnosť prostredníctvom firmy Mirakl, a.s., robí prieskum trhu. A. Straková však hovorí, že zatiaľ ide len o monitoring lekárnického biznisu, nie o odkupovanie.

Lekárnici strácajú monopol na lekárne

„Otázkou, či Penta bude mať záujem o kúpu lekární, sa vedenie investičnej skupiny Penta bude bližšie zaoberať až po dokončení a komplexnom vyhodnotení v súčasnosti prebiehajúcich analýz,“ povedala pre TREND A. Straková. Lekárnická komora nebude dávať svojim členom žiadne odporúčania, aby nepredávali svoje lekárne.

Z novely vypadla možnosť predávať voľnopredajné lieky aj v hypermarketoch. Rezort tým chcel zvýšiť dostupnosť liekov pre občanov aj v čase, keď lekárne nie sú otvorené.

Na zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo však minister zdravotníctva akceptoval postoj poslancov, ktorí boli proti. Hoci R. Zajac s ich postojom súhlasil, skôr či neskôr sa podľa neho táto možnosť zavedie. „Je to trend a nedá sa to zastaviť. Teraz však nebol ideálny čas,“ povedal R. Zajac.

Foto – Miro Nôta