„Nie je pravda, že traumatológovia odmietli robiť replantačné výkony z dôvodu veku nad 50 rokov,“ tvrdí Martin Paulo, traumatológ a šéf lekárskych odborov z UNLP v Košiciach.

Objasňuje, že v minulosti sa traumatológovia zúčastňovali na replantačných výkonoch v nemocnici, ale v poslednej dobe neboli súčasťou týchto tímov.

Pred rokmi prevzala replantačné služby plne do svojich rúk Klinika plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie. V tom čase bol na klinike dostatok lekárov. „Je ale pravda, že za poslednú dobu ich niekoľko odišlo. Niektorí na lepšie platené pozície do súkromných centier a niektoré kolegyne sú na materskej dovolenke. Podľa mojich informácií je ďalší atestovaný kolega už vo výpovednej lehote,“ dodáva M. Paulo. Približne za dva roky podľa neho z plastiky odišlo šesť lekárov.

Podľa M. Paula replantácie v UNLP vôbec nevykonávali lekári z úrazovej chirurgie. Zdôraznil, že chirurgovia z tohto odboru, ktorí na ne mali z minulosti školenia, ani neboli kontaktovaní, aby ich robili znova.

Prevoz stojí tisíce

Replantácie sú vysoko špecializované zákroky, pri ktorých sa prišívajú časti orgánov. Väčšinou ide o prsty na rukách. Amputácia vzniká najčastejšie ako dôsledok pracovného úrazu pri práci v domácnosti, v lese, s náradím ako sú sekery, pílky, cirkulárky. Bežné je aj poranenie pyrotechnikou na Silvestra.

UNLP bola jediná na východnom Slovensku, ktorá donedávna túto zdravotnú službu zabezpečovala. Už niekoľko mesiacov ju nerobí. Naposledy do UNLP priviezli chlapca s poranenou rukou začiatkom januára, pravdepodobne si sekerou odťal prsty. Z Košíc ho vrtuľníkom prevážali do Banskej Bystrice. Podľa informácií TRENDU sa 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa