Francúzska krajne pravicová politička a europoslankyňa Marine Le Penová bude svoju predvolebnú kampaň na post prezidentky Francúzska financovať pôžičkou od maďarskej banky, uviedla rozhlasová stanica RTL.

Le Penová doteraz viedla nízkonákladovú kampaň; teraz jej strana Národné združenie získala pôžičku 10,6 milióna eur. Volebný štáb odmietol médiám oznámiť podrobnosti a meno konkrétneho finančného ústavu s odvolaním sa na „doložku o mlčanlivosti".

Mala problém vybaviť si úver

„Tento úver sme získali vo veľmi ťažkých podmienkach sprísňujúcich sa pravidiel financovania volebných kampaní a neochoty bánk financovať demokratický život našej krajiny. Umožní nám v pokoji pristúpiť k záverečnej časti kampane," uviedol po prvých správach o pôžičke dočasný predseda Národného združenia Jordan Bardella. Le Penová sa vedenia strany v septembri dočasne zriekla práve kvôli prezidentskej kampani.

Imidž  Le Penovej, spojený s kontroverznou históriou jej strany – Front National, predstavuje pri hľadaní financovania problém. Kandidáti majú navyše povolené požičiavať si iba od európskych veriteľov. Francúzske banky pracujú pri schvaľovaní pôžičiek na kampaň so spleťou vnútorných predpisov, ktoré sa odvíjajú aj od prieskumov verejnej mienky.

Priateľský vzťah s Orbánom

Médiá v súvislosti s pôžičkou pripomínajú blízky vzťah Le Penovej s maďarským autoritárskym premiérom Viktorom Orbánom. Ten podľa niektorých mohol pomôcť so sprostredkovaním úveru, aby podporil úspech podobne krajne pravicovo zmýšľajúcej političky. To však strana popiera.

Orbán vlani v októbri Le Penovú prijal v Budapešti s veľkou pompou a kordónom čestných hostí. Cez víkend sa obaja politici stretli v Madride na schôdzke šéfov európskych konzervatívnych nacionalistických strán a Orbán pri tej príležitosti opätovne vyjadril podporu Le Penovej v aprílových voľbách.

Má šancu na druhé kolo

Podľa najnovšieho zverejneného prieskumu volebných preferencií spoločnosti Harris Interactive je Le Penová so 17 percentami na druhom mieste za súčasným prezidentom Emmanuelom Macronom. Ten by podľa prieskumu v prvom kole hlasovania získal 24 percent hlasov a v druhom kole by nad Le Penovou vyhral.

Ďalšie dôležité správy

JB 11 Budapešť - Predsedníčka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová počas tlačovej konferencie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom po ich stretnutí v Budapešti 26. októbra 2021. FOTO TASR/AP

French far-right leader Marine le Pen gestures during a joint press conference with Hungarian Prime Minister Viktor Orban in Budapest, Hungary, , Tuesday, Oct. 26, 2021. (AP Photo/Laszlo Balogh)
Neprehliadnite

Le Penová si na prezidentské voľby berie úver. Tentokrát nebude od Rusov