Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok varoval krajiny Západu, aby si nerobili nároky na Arktídu. Urobil tak iba niekoľko dní pred stretnutím Arktickej rady, na ktorom má viesť rozhovory aj s americkým šéfom diplomacie Antonym Blinkenom, píše agentúra AFP.

„Každému je už dlhodobo absolútne jasné, že toto je naše územie, toto je naša zem. Sme zodpovední za zaistenie bezpečnosti nášho arktického pobrežia. Zdôrazním to ešte raz, je to naša zem a naše vody,“ povedal s odkazom na Arktídu Lavrov na tlačovej konferencii v Moskve.

Ako uvádza AFP, v dôsledku klimatických zmien je Arktída čoraz prístupnejšou a pre jej strategickú pozíciu, námorné trasy ako aj prírodné zdroje nachádzajúce sa v tomto regióne vzbudzuje čoraz vyšší záujem medzi členmi v Arktickej rady, ale aj zo strany Číny.

EBE 28 Brusel - Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas tlačovej konferencie v sídle NATO v belgickom Bruseli 14. apríla 2021. FOTO TASR/AP

United States Secretary of State Antony Blinken speaks during a media conference at NATO headquarters in Brussels, Wednesday, April 14, 2021. (Kenzo Tribouillard, Pool via AP)
Neprehliadnite

Blinken odštartoval diplomatickú cestu zameranú na budúcnosť Arktídy

Blinken minulý mesiac varoval, že Rusko „využíva dôsledky globálneho otepľovania v snahe získať kontrolu nad týmto novým priestorom“, a to prostredníctvom modernizácie základní, pričom poukázal aj na rastúcu prítomnosť Číny. V pondelok americký šéf diplomacie privítal plány Dánska, ktoré chce v Grónsku a severnom Atlantiku posilniť svoju vojenskú prítomnosť stámiliónovými investíciami do špionážnych dronov a radarovej stanice na Faerských ostrovoch.

Prezident Vladimir Putin urobil v posledných rokoch z arktického regiónu Ruska strategickú prioritu a nariadil investície do vojenskej infraštruktúry a ťažby nerastných surovín, čo ešte viac prehĺbilo napätie medzi Ruskom a ostatnými členmi Arktickej rady.

Stretnutie osemčlennej Arktickej rady, ktorú tvoria Kanada, Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Rusko, Švédsko a USA, sa uskutoční 19. mája v islandskom hlavnom meste Reykjavík. Očakáva sa, že rada na konci rokovaní predstaví záverečné komuniké a spoločný strategický plán na ďalšie desaťročie, píše AFP.