Aj nacistický diktátor Adolf Hitler mal podľa Lavrova v sebe židovskú krv. Minister Lavrov tento svojrázny názor, ktorý nie je historikmi doložený, predniesol podľa agentúry Reuters v rozhovore s talianskou televíziou. Zelenského v ňom tiež obvinil z toho, že neustále mení svoje postoje; Ukrajincov z toho, že sabotujú vyjednávanie; Západ z toho, že sankciami „ukradol" ruské peniaze a západné médiá z toho, že ľudí klamali, pokiaľ ide o ruské ciele vo vojne. Rusko, ktoré sa na začiatku vojny snažilo obkľúčiť aj ukrajinskú metropolu Kyjev, podľa neho chce len zaistiť bezpečnosť proruských Ukrajincov na východe krajiny.

Lavrov ďalej ukrajinské jednotky označil za nacistické a vyhlásil, že ukrajinské útoky na Donbas sú jasne zacielené na terorizovanie civilistov. Je to pritom Rusko, kto sa podľa Západu i medzinárodných organizácií na Ukrajine dopustilo najväčších zločinov, ku ktorým patrí zabitie niekoľkých stoviek ľudí v Buči pri Kyjeve a zničenie juhukrajinského Mariupolu, kde zrejme zahynuli tisíce ľudí. Šéf ruskej diplomacie sa vyjadril aj k téme jadrovej vojny, o ktorej v poslednom čase hovorí opakovane. Rusko podľa neho nikdy neustalo v snahách dosiahnuť dohody, ktoré budú garantovať, že k jadrovej vojne nikdy nedôjde.

Moskva sa o jadrových zbraniach počas vojny proti Ukrajine zmienila niekoľkokrát. Už krátko po začiatku ruskej invázie - 27. februára - Putin nariadil uviesť jadrové sily do "zvláštneho režimu" bojovej pohotovosti.

Ďalšie dôležité správy

WA 44 Antalya - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov gestikuluje počas tlačovej konferencie po stretnutí s ukrajinským šéfom diplomacie Dmytrom Kulebom a tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušoglom v tureckom letovisku Antalya vo štvrtok 10. marca 2022. Ukrajina a Rusko počas rokovania v tureckom letovisku Antalya nedosiahli
Neprehliadnite

Zrušenie sankcií voči Rusku je kľúčovou súčasťou mierových rokovaní, tvrdí Lavrov