Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pricestoval do Iraku na rozhovory o energiách a potravinovej bezpečnosti vo svetle konfliktu na Ukrajine, oznámil hovorca irackého rezortu diplomacie. Informovala o tom agentúra AFP.

Lavrov pristál v nedeľu neskoro večer v Bagdade, kde vedie veľkú delegáciu zahŕňajúcu predstaviteľov ropných a plynárenských firiem a investorov, uviedol hovorca pre AFP.

V pondelok bude šéf ruskej diplomacie rokovať s irackým partnerom Fuádom Husajnom. Stretne sa tiež s premiérom Muhammadom Šijá Súdáním, prezidentom Abdul Latifom Rašídom a predsedom parlamentu parliament speaker Muhammadom Halbúsím.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí podľa štátnej agentúry INA povedal, že návšteva Lavrova ,,potvrdzuje otvorenosť Iraku voči všetkým partnerom a priateľom". Zdôraznil tiež význam prilákania investícií, najmä v energetike.

Irak, blízky spojenec Iránu, má tiež strategické vzťahy so Spojenými štátmi, ktoré majú v krajine stále svojich vojakov v rámci medzinárodnej koalície bojujúcej proti skupine Islamský štát.

Ďalšie dôležité správy

KK28 archív Kyjev - Na archívnej snímke z 17. októbra 2022 dron na oblohe v Kyjeve. Rusko plánuje dlhotrvajúcu kampaň útokov s bezpilotnými lietadlami vyrobenými v Iráne, aby
Neprehliadnite

USA sprísnili sankcie voči iránskemu výrobcovi dronov