Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil v pondelok ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z ,,predstierania" na mierových rokovaniach medzi Moskvou a Kyjevom. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Tisíc protirečení

,,Je dobrý herec," povedal Lavrov v rozhovore pre ruskú televíziu, ktorý ruský rezort diplomacie zdieľal v pondelok večer na platforme Telegram.

,,Keď pozorne sledujete a pozorne čítate, čo (Zelenskyj) hovorí, nájdete tisíc protirečení," dodal.

Ruský minister zahraničných vecí napriek tomu uviedol, že Moskva bude pokračovať v mierových rokovaniach s Kyjevom; zároveň však varoval pred ,,reálnou" hrozbou tretej svetovej vojny. ,,Nebezpečenstvo je vážne, je skutočné, nemôžete ho podceniť," upozornil Lavrov podľa ruskej agentúry Interfax.

Všetko končí spísaním dohody

V súvislosti s prebiehajúcim vojenským konfliktom na Ukrajine Lavrov vyjadril presvedčenie, že sa ,,všetko samozrejme skončí podpísaním dohody".

,,Ale parametre tejto dohody budú definované stavom bojov, ktoré budú prebiehať v momente, keď sa dohoda stane skutočnosťou," dodal.

Lavrov ďalej podľa agentúry DPA v súvislosti s porovnaním súčasnej situácie a Ukrajine s kubánskou raketovou krízou z roku 1962 uviedol, že ,,vtedy tam bolo vlastne len niekoľko pravidiel, písaných pravidiel". Ako však podotkol, ,,pravidlá správania" počas kubánskej krízy boli jasné - v Moskve bolo jasné, ako sa správa Washington, a Washington si bol na istom, ako sa správa Moskva, cituje DPA.

Lavrov s odvolaním sa na novú dohodu START o jadrovom odzbrojení povedal, že aj v súčasnosti existujú nejaké pravidlá. ,,Zároveň sú však všetky ostatné nástroje kontroly zbraní a ich nešírenia prakticky zničené," dodal.

Počas kubánskej krízy podľa neho existoval aj komunikačný kanál, ktorému dôverovali lídri Sovietskeho zväzu i Spojené štáty. Dnes takýto kanál neexistuje a nikto sa o ho ani nepokúša vytvoriť, uviedol podľa agentúry DPA šéf ruskej diplomacie.

Ďalšie dôležité správy

EBE 24 Moskva - Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov reční počas rokovania s predstaviteľmi krajín Ligy arabských štátov (LAŠ) v Moskve v Rusku v pondelok 4. apríla 2022. FOTO TASR/AP


Russian Foreign Minister Sergey Lavrov speaks during his talks with representatives of Arab League nations in Moscow, Russia, Monday, April 4, 2022. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool)
Neprehliadnite

Lavrov otvorene hovorí o reálnej hrozbe tretej svetovej vojny