Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa stretol v utorok počas summitu G20 na Bali s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Západ údajne nedodržal časť dohody

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová na sociálnych sieťach zverejnila fotografiu Lavrova a Guterresa za stolom s vlajkami Ruska a Organizácie Spojených národov. V príspevku však nekonkretizovala, o čom obaja predstavitelia počas stretnutia hovorili.

Šéf ruskej diplomacie neskôr novinárom povedal, že rokovali o dohode o vývoze obilia z Ukrajiny. Ruskí predstavitelia vrátane prezidenta Vladimira Putina v uplynulých mesiacoch túto dohodu kritizovali ako nespravodlivú.

Tvrdia, že Západ nedodržal tú časť dohody, ktorá mala uvoľniť protiruské sankcie a mala uľahčiť export potravín a hnojív z Ruska.

Písomný prísľub od Spojených štátov

Šéf ruskej diplomacie v utorok povedal, že stále pretrvávajú prekážky pre vývoz ruského obilia a hnojív na svetový trh, no OSN pracuje na ich odstránení. Lavrov uviedol, že Guterres robí všetko pre splnenie tejto časti dohody. Generálny tajomník OSN podľa Lavrova povedal, že získal písomný prísľub od Spojených štátov a Európskej únie, aby neboli uvaľované sankcie na subjekty zaoberajúce sa vývozom ruského obilia.

Spomínanú dohodu sa podarilo vyjednať za pomoci OSN a Turecka v júli a umožnila Ukrajine obnoviť export poľnohospodárskych tovarov cez jej čiernomorské prístavy.

Vyprší 19. novembra a Moskva stále neuviedla, či svoju účasť na tejto dohode predĺži. Účasť na plnení dohody Moskva na krátko pozastavila koncom októbra, keď prišlo k útoku na ruské vojnové lode na anektovanom Krymskom polostrove.

Ďalšie dôležité správy

EBE 36 Phnom Pénh - Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poskytuje rozhovor novinárom po  summite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v kambodžskej metropole Phnom Pénh 13. novembra 2022. FOTO TASR/AP


In this photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov speaks to Russian journalists after the ASEAN Australia-New Zealand Trade Area (AANZTA) summit in Phnom Penh, Cambodia, Sunday, Nov. 13, 2022. (Russian Foreign Mini
Neprehliadnite

Lavrova po príchode na Bali previezli do nemocnice. Je to vrchol nepravdivosti, oponuje Rusko