Koronakríza priniesla mnohé problémy v oblasti cestovného ruchu. Skonštatoval to vo štvrtok na tlačovej konferencii podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) s tým, že ich chce aktívne riešiť. Zároveň by chcel prísť s konkrétnymi návrhmi na zmenu zákonov, ktoré by pomohli tomuto odvetviu postaviť sa na nohy.

Laurenčík sa vo štvrtok stretol s predstaviteľmi asociácií a zväzov cestovného ruchu na Slovensku. Priblížil, že aktuálne čísla hovoria o poklese domácich návštevníkov v porovnaní s minulým rokom o 64 percent a podiel zahraničných návštevníkov klesol takmer o 67 percent. „Hrozivejšie čísla sú v prípade hotelových zariadení, kde počet prenocovaní klesol medziročne o 56 percent. Tieto čísla budú po ďalšom štvrťroku ešte vyššie, keďže postupné otváranie hraníc a uvoľňovanie reštrikčných opatrení sa začalo až v polovici alebo koncom piateho mesiaca," poznamenal.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky 20. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Gröhling: Ministerstvo pomôže krajom pri optimalizácii siete stredných škôl

Ako podpredseda parlamentu preto rozbieha projekt s názvom Podporme cestovný ruch na Slovensku. Počas leta plánuje navštíviť postupne všetky kraje v SR. Jeho cieľom je spropagovať regióny a miesta, kde by mohli občania stráviť tohtoročnú dovolenku. V rámci komunikácie s príslušnými ministrami chce zároveň po lete prísť s návrhmi zákonov na pomoc tomuto odvetviu. Prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák zdôraznil, že cestovný ruch je odvetvím, ktoré asi najviac doplatilo na súčasnú koronakrízu. „To, čo nás najviac trápi, je naozaj absolútny výpadok tržieb, očakávame až 50-percentný pokles v medziročnom porovnaní a bavíme sa o sume, ktorá prevyšuje 1 miliardu eur," vyčíslil s tým, že problémom je aj pokles zamestnanosti a slabý dopyt po službách cestovného ruchu.

Oblasť cestovného ruchu sa podľa neho týka viacerých rezortov, napríklad dopravy, hospodárstva, práce či financií. „Potrebujeme možno nejaký koordinačný orgán, ktorý by zastrešil tieto rezorty, môže to byť napríklad rada vlády. Ja nechcem hovoriť o nejakom novom ministerstve, to je vec politická, to nech sa dohodnú politici," dodal.