Niektoré nemecké podniky chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka. Dôvodom by mala byť nedostatočná podpora priemyslu zo strany štáty v súvislosti s energetickou krízou. Odchod významných investorov by pritom podľa Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) mal výrazný dopad na zamestnanosť na Slovensku.

Hrozí vlna prepúšťania

„Pokiaľ Slovensko v čo možno najkratšom čase neprijme a nespustí také podporné schémy, ktoré budú porovnateľné s okolitými priemyselnými štátmi, bude veľmi ťažké udržať výrobu a zamestnanosť v slovenskom priemysle. Už teraz máme indície, že niektoré nemecké podniky chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka. To by mohlo negatívne zasiahnuť subdodávateľské firmy a vyvolať vlnu prepúšťania,“ uviedol generálny sekretár APZD Andrej Lasz.

Na rade je parlament

Na urýchlenú reakciu vyzývajú štát aj zamestnávatelia. Tí veria, že Národná rada schváli budúcoročný štátny rozpočet a otvorí sa tak cesta na pomoc podnikateľom.

„Pevne veríme, že tak ako vláda, si aj poslanci v parlamente uvedomia závažnosť situácie, v ktorej sa nachádza naša krajina. Práve fungujúca ekonomika je predpokladom toho, aby podniky a domácnosti toto krízové obdobie prečkali s čo možno najmenšími negatívnymi dopadmi," zhodnotil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.

Prípadné neschválenie rozpočtu by podľa neho malo jednoznačne veľmi negatívny dopad. Znamenalo by to, že žiadne z avizovaných podporných opatrení, ktoré cielia na pomoc domácim podnikom, by nebolo v budúcom roku realizovateľné. Neúmerne rastúce náklady za energie, v súvislosti s energetickou krízou, by tak podľa Hoštáka museli znášať podniky bez akejkoľvek pomoci zo strany štátu. To zamestnávatelia považujú za krajne neprípustné.

Ďalšie dôležité správy

Bratislava,Castle,During,Epic,Sunride
Neprehliadnite

V strate skončilo vlani menej firiem, je ich však stále veľa