„On veľmi dobre nastavil rezort a zanechal ho konsolidovaný. Treba dokončiť rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie a Krásnu Hôrku. Ale aj v regiónoch sú ďalšie stovky kultúrnych inštitúcií, ktoré si vyžadujú rekonštrukciu,“ upozornila.

Na margo koncesionárskych poplatkov poznamenala, že sú potrebné ako zdroj financovania RTVS, ale hovoriť o ich výške je podľa jej slov predčasné. Rovnako tak sa chce pozrieť aj na Maďaričov návrh voľby zmeny šéfa RTVS. Či ho bude presadzovať, nie je zatiaľ jasné.

Ľ. Laššáková sa zároveň ospravedlnila za svoje výroky o Georgovi Sorosovi a jeho vplyve. „Veľmi ma to mrzí, aj prezidentovi som to vysvetlila. Ospravedlňujem sa. Bola to nešťastná formulácia, možno pod tlakom udalostí, ktoré sa dejú. Ospravedlňujem sa za výrok,“ dodala.

Ľ. Laššáková pre Denník N uviedla, že „hry od spomínaného pána idú, aj keď sa často hovorí, že čo už môže taký osemdesiatpäťročný pán, niekde za oceánom, riadiť na Slovensku. Nielen na Slovensku. Tretí sektor je príliš bohatý vzhľadom na zdroje, ktoré uvádzajú. Musí byť nejaký iný zdroj, musí ich niekto financovať a myslím si, že sú to takéto zaoceánske peniaze“.

Diskvalifikovala sa

Vážne znepokojenie z vyjadrení Ľ. Laššákovej, nominovanej na ministerku kultúry, vyjadrujú zástupcovia mimovládnych organizácií, nezávislých kultúrnych centier a kultúrnych občianskych kolektívov.

„Sme pobúrení názormi pani Laššákovej uvedených v rozhovore, ktorý poskytla médiám, kde celý tretí sektor označila za ‚príliš bohatý‘ a vyslovila ničím nepodložené obvinenie, že jeho zdroje pochádzajú zo ‚zaoceánskych peňazí‘,“ píše sa vo Vyhlásení občianskeho sektora k jej vymenovaniu na post ministerky kultúry.

Zástupcovia organizácií občianskeho sektora, nezávislých kultúrnych centier a kultúrnych občianskych kolektívov slová Laššákovej považujú „za absurdný útok nielen na celú nezávislú kultúru, ale aj na stovky ľudí obetavo pracujúcich v občianskom sektore naprieč celým Slovenskom, často v zložitých podmienkach, ako je nízke personálne ohodnotenie či nedostatok prostriedkov na rozvoj a rast ich organizácií“.

Autori výzvy by radi verili, že aj nominácia ministerky kultúry je snahou o upokojenie situácie v spoločnosti, no momentálne sa obávajú skôr opaku.

„Rezort kultúry má v súčasnosti nastavené smerovanie a mechanizmy, ktoré si vyžadujú vysoko profesionálne vedenie, odbornú spôsobilosť a citlivosť k celej škále kultúry. V prípade vymenovania Ľ. Laššákovej na post ministerky kultúry ju žiadame o dodržiavanie zavedených štandardov a politickej kultúry náležiacej jej rezortu,“ konštatujú.

Od Ľ. Laššákovej očakávajú ospravedlnenie za spomínané výroky a zároveň vyjadrujú názor, „že sa týmto na post ministerky kultúry diskvalifikovala“.