M. Lajčák rozhodnutie podať demisiu avizoval vo štvrtok večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii. Vláda SR má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko.

Peter Pellegrini nesúhlasí s demisiou ministra zahraničných vecí. On aj strana Smer sa ho vraj pokúsia presvedčiť, aby svoj krok prehodnotil. Po otázke, či je to ešte technicky možné, premiér nijako konkrétne neodpovedal.

Globálny pakt OSN o migrácii a situácia okolo neho nie je podľa P. Pellegriniho dôvod na to, aby rezignoval taký výrazný predstaviteľ slovenskej diplomacie. Poukázal na úlohy, ktoré Slovensko čakajú v zahraničnej politike (predsedníctvo v OBSE, OECD a V4). Oficiálne sa mieni stretnúť s M. Lajčákom v pondelok.

Ak by sa mu to nepodarilo, nahradiť ho musí „špičkový profesionálny diplomat“, ktorý bude „dôstojným nástupcom práce Miroslava Lajčáka“. Toho označil za diplomatickú extratriedu.

M. Lajčák má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.